Almanya, EFSF’nin Genişletilmesini Onayladı

Alman Federal Meclisi (Bundestag), Avrupa   Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesi ile ilgili yasayı onayladı.          

  
Federal Meclis’te yapılan oylamada, borç krizinin Avro bölgesinde   yayılmasını önlemek için EFSF’de yapılması planlanan değişiklikleri içeren   kararlar  85 ”hayır” oyuna karşı 523 ”evet” oyu ile kabul edildi. 611   milletvekilinin katıldığı oylamada 3 milletvekili çekimser kaldı.          
  

EFSF’ın genişletilmesinde, Almanya’nın EFSF’e olan katkı payının 211   milyar avroya çıkarılması öngörülüyor.

 
”KARAR KOLAY VERİLMEDİ”

 
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (ESFS) genişletilmesi kararını hiç kimsenin kolay vermediğini söyledi.

 
Schaeuble, Federal Meclis’te ESFS;in genişletilmesi konusunda yaptığı konuşmada, tüm dünyadaki insanların büyük bir mali kriz olabileceği yönünde endişe duyduklarını belirterek, “Hiç kimse bu kararı kolay vermiyor” dedi.

  
ESFS kurtarma şemsiyesinin Federal Meclis’ten geçtikten sonra gizli bir şekilde  yükseltilmeyeceğini, bu konuda hiç bir şeyin gizlenmediğini ve yükseltilmesinin tartışılmadığını vurgulayan Schaeuble, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) kendisinin meclisi kandırdığı yönündeki söylemlerini “ciddiyetsiz” olarak nitelendirdi.

 
Schaeuble, gelecekte bu konuda bir değişiklik olması durumunda, buna Federal Meclis’in karar vereceğini belirtti.
 

Yunanistan’a yapılması öngürülen bir sonraki yardım konusunda Avro Grubu’nun muhtemelen 13 Ekim’de  karar vereceğini belirten Schaeuble, bu konudaki kararın açık olduğunu, Yunanistan’a 8 milyar avronun verilmemesi durumunda bu ülkenin yakında iflasa gidebileceğini kaydetti.

  
Schaeuble, bu konuda Troika’nın raporunun beklenmesi ve Atina’nın uzun vadede yeniden rekabet edebilirliğine bakılması gerektiğini belirtti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: 61000′e Doğru Hareket Devam Edebilir

İMKB endeksi günün ilk seansını; 60006 endekste, 1017 puan artıda kapattı. İşlem hacmi de; 1.279.000.000tl olarak gerçekleşti. En çok işlem...

Kapat