Almanya çifte çözüm istemiyor!

Maliye bakanlarının kurtarma paketini Pazartesi onaylamasını beklediklerini söyleyen Alman yetkililer, Almanya`nın kurtarma paketi ve borç takası kararlarının ayrı tutulmasını istemediğini söylüyor

Yunanistan`ın kurtarma paketindeki görüş ayrılıkların giderilmeye çalışıldığı esnada, Almanya, Euro Bölgesi maliye bakanlarının önümüzdeki hafta yaptılacak toplantıda borç takası ve 130 milyar euro değerindeki Yunanistan`ın kurtarma paketlerinin birbirinden ayrı tutulmasını istemiyor.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Alman hükümet yetkilileri, Yunanistan`ın kurtarma paketinin şartlarını yerine getirdiği sürece, maliye bakanlarının büyük ihtimalle kurtarma paketini ve borç takası ile birlikte onaylayacağını belirtiyor. Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü konuyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti, ancak 3 yetkilinin görüşleri önemseniyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan 2 kaynak, Yunanistan`ın borç yükünün azaltılması ve kurtarma paketine ilişkin kontrollerinin nasıl artırılabileceği konularını görüştüğü 15 Şubat`taki Euro Bölgesi maliye bakanlarının telekonferans görüşmesinin çift aşamalı süreç düşüncelerini de gündeme getirdi. O senaryoya göre maliye bakanlarının 20 Şubat`ta Brüksel`deki toplantıları borç takası anlaşmasıyla sınırlı olacak ve kurtarma paketine ilişkin karar bir kez daha ertelenecek.

Yunanistan ve kuzey Avrupalı kreditörleri arasındaki pürüzler ve belirsizlikler devam ederken, ülkenin 20 Mart`ta kendisini bekleyen 14.5 milyar euroluk tahvil itfasını yapabilmesi için süresi de azalıyor. Yunanistan bu ödemeyi yapmak ile 13 yıllık euro tarihinin ilk temerrüte düşen ülkesi olmak arasında kalmış durumda.

Almanya Maliye Bakanı yardımcısı Steffen Kampeter dün Hamburg`da avukatlara Yunanistan`ın sorumluluklarını yerine getirmesini beklediklerinin altını çizerek, 20 Şubat Pazartesi günü ülkenin bunu yerine getirip getirmeyeceğini göreceklerini söyledi.

Yunanistan konusundaki belirsizlik devam ediyor. Piyasalar Yunanistan`ın kurtarma paketini alacağına ilişkin iyimser bir tavıra bürünse de, görüş ayrılıkları ve henüz kesin bir kararın olmaması ülkenin durumunu karmaşık bir hâle getiriyor.

Pazartesi günü alınacağı beklenen kurtarma paketinin verilmesi kararının ise Yunanistan`ın borçları ve fonları harcama konusundaki bağımsızlığına büyük sınırlamalar getirebilir. Avrupalı liderler, Yunanistan`ın borçlarını ödeyebilecek parası olduğundan emin olmak için, her zaman 12 aylık yeterli nakiti olduğundan emin olabileceği kontroller uygulamayı planlıyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sıfır araba alanlara şok!

Sahte belge ile Türkiye`ye giriş yapan sıfır görünümlü ikinci el araç sayısında adeta patlama yaşanıyorMaliye Bakanlığı ile Bilim, Sanayiandnbsp;ve Teknoloji...

Kapat