Almanya’nın Nükleer Santral Kararı, Fransa’da Geniş Yankı Uyandırdı

Almanya’da iktidarda bulunan Hristiyan Birlik   partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti’nin (FDP), nükleer santrallerin en geç   2022 sonuna kadar tümüyle kapatılmasına yönelik verdiği karar, Fransa’da geniş   yankı uyandırdı.
 

Almanya’daki koalisyon partilerinin kararı, Fransız Yeşiller Partisi   tarafından memnuniyetle karşılanırken, iktidar partisi, nükleer enerji   politikasında değişiklik olmayacağı mesajını verdi.
 

İktidardaki Halk Hareketi Birliği’nin Genel Sekreteri Jean-Francois Cope,   elektrik enerjisinin yüzde 85′ini nükleer enerji kaynaklarından karşılayan   Fransa’nın, ”Almanya örneğini izlememesi gerektiğini” söyledi.

 
RTL radyo kanalına konuşan Cope, ”Nükleer enerjiden vazgeçilmesine   karşıyım”dedi.
 

Nükleer enerjinin Fransa’nın sanayi gücünün önemli bir parçası olduğunu   ifade eden Cope, ülkedeki nükleer enerji güvenliğinin tam olduğu görüşünü   savundu.

 
Fransa’da Ekoloji ve Yeşiller Partisi Genel Sekreteri Cecile Duflot,   Berlin’den gelen haberi memnunlukla karşıladıklarını açıklarken, bu kararın,   partinin yıllardır savunduğu ilkeleri de haklı çıkardığı görüşünü dile getirdi.
 

RTL radyosuna konuşan Duplot, ”Bu karar, nükleer enerji dışında çözüm   bulma imkanının her zaman mevcut olduğunu gösteriyor. Bu örnek bir davranış ve   bütün Avrupa’ya yayılmasını umut ediyorum” dedi.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Tamam mı Devam mı?

Geçen hafta piyasalarda oldukça sert hareketler yaşandı. Yurt dışı borsalara haftanın başında gelen satışlarla IMKB endeksleri iyi performans sergileyemedi. Ancak...

Kapat