Almanya’da Korkutan İtiraf: Büyük Bazuka Yok

 

 

Almanya gittikçe derinleşen çok borçlu ülkeler ve bankacılık krizine çözüm için bütün önerileri geri çevirmeye devam ediyor.  Merkel’in partisinden Michael Meister’in “torbada büyk bazuka yok” itirafı Salı günü tüm Avrupa devlet tahvili piyasalarında panik yarattı.  Fransa’dan Avusturya’ya faizler yükselirken, piyasada derinlik kayboldu.  Batı Avrupa hisse endeksi Stoxx50 günü %10.9, Alman DAX ise %1.22 kayıpla kapattı.  Çarşamba sabahı Asya’da Euro/dolar 1.35’in üstünde direniyor.

 

Ekonomistlerin çoğunluğu ve fon yöneticilerinin hepsi AB devlet tahvilleri (DİBS) pazarında sistemik hale gelen krizi sona erdirmek için tek çarenin AMB’nın yüklü alım yapması olduğunu düşünüyor. Merkel’in partisi Hristiyan Demokratların finans sözcüsü Michael Meister’in “büyük bazuka yok” açıklaması Berlin’in bu topyekün yaklaşamı veto edeceği anlamına yorumlandı.

 

Salı günü Avrupa DİBS piyasalarında yeni panikler yaşandı.  Muhafazakar Popülist Partinin seçim zaferinden sonra yeni kemer sıkma tedbirleri vadetmesine karşın, İspanya 3 ve 6 aylık bono ihracında %5’in üstünde faiz ödedi. Fransa’nın Alman DİBS ile faiz farkı 200 baz punla Euro-tarihi rekoru kırarken, kriz Avusturya ve 10 yıllık tahvilde getirileri %5’i aşan Belçika’ya da bulaştı.

 

Gelecek sene 800 milyar Euro kamu borcunu çevirecek Euro-devletlerinin bür kısmının kredi pazarından dışlanacağı kaygısı ile Avrupa’dan yoğun para çıkışı yaşanıyor.  Avrupa bankaları çok zor durumda, gelecek sene bölgedeki bazı ülkelerin finansman darlığı çekeceğini hesaplayan IMF İhtiyati ve Likidite İmkanı adlı yeni bir kredi yöntemi açıkladı. Macaristan krediden ilk yararlanan ülke olabilir.

 

Alman Şansölyesi Merkel AMB’nın tahvil alımlarına alternatif olarak ortak Euro-tahvil ihracını değerlendirdiğini, ama kısa vadede gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını beyan etti. Uzmanlar Fransa’nın AAA notunun sallantıda olduğunu, eğer ülkenin notu indirilirse sistemik borç krizinin önünde kalan son kale olan AB Kurtarma Fonu EFSF’nin de borçlanamayacağını düşünüyor.

 

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD Bir yukarı Bir aşağı…

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Jens Weidmann, bankanın Euro Bölgesi hükümetleri içim son kredi kaynağı olamayacağını...

Kapat