Alman Yetkili: Eurobond filan yok, kardeşim!

AB Komisyonu Maliye’den Sorumlu Komiser Verheugen’nin Euro-bölgesi üyelerinin ortak tahvil (Euro-tahvil) ihraç etmesi için yaptığı girişimler bir kez daha Almanya engeline takılıyor.  Almanya’da koalisyonun küçük ortağı Frei Demokratische Partei üyesi Ekonomi Bakanı Phillip Roessler Cumartesi günü Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte:

“Biz koalisyonda olduğumuz sürece Almanya Euro-tahvile karşı olacak.  Böyle bir girişim bölgenin zayıf ekonomilerine yanlış mesaj verir” dedi.

Piyasalar haftaya yine AB’ni kamu borcu sorunu kaygısı ile başlayacak, Cuma günü adı belirlenmeyen bir Avrupa bankasının Fed’den borç istediğinin ortaya çıkması ile dünya borsaları bir kez daha sarsılmıştı. Cumartesi günü Wall Street’de büyük heyecan yaratan Fed’in acil toplantı yapacağı söylentisi de henüz doğru çıkmadı.  Avrupa, Asya ve ABD borsaları dördüncü haftayı da kayıplarla kapatırken, bankacılık sektörü en ağır darbe yiyen endeks.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs: ABD Ekonomisi Güç Kaybediyor, QE3 Yolda

Goldman Sachs yılbaşından bu yana ABD büyüme tahminini üçüncü kez aşağı doğru revize etti.  Yatırım bankasına göre 2011 yılında ABD...

Kapat