Alman Ekonomisi Durgunluğa Direniyor

Yılın ikinci çeyreğinde büyümesi %0.1’e kadar gerileyen (Yıllık: %0.5) Alman ekonomisinin yeni bir durgunluk konjünktürüne gireceği son haftalarda ekonomistler tarafından yapılan en yaygın tahmindi.  Büyük ölçüde ihracat talebine dayann ekonominin Euro’nun güçlü seyri, artan AMB faizleri ve başta Çin olmak üzere Asya’dan gelen talebin daralmasına uzun süre direnemeyeceği konuşuluyordu.

Ancak, Çarşamba günü yayınlanan veriler Alman ekonomisinin düşünülenden daha güçlü olduğunu ortaya koyuyoır. Ağustos ayında işsizklik sadece %7 ile AB’nin en düşük seviyelerinden birine oturdu, Euro-bölgesi ortalaması ise halen %10.  Temmuz makina siparişleri ise bir yıl öncesine göre %9 artış gösterdi.  AB ekonomisin üçte birini teşkil eden ülkede dirilme, Almanya’a mal ve hizmet stan PIIGS ekonomilerine destek vererek borç krizinin çözümüne de önemli bir katkı sağlarken, Türkiye’nin ihracatına da olumlu yansıyabilir.

Çarşamba günü EUROSTAT tarafından açıklanan diğer verilerde Euro-bölgesinde Ağustos TÜFE %2.5’la yatay seyrederken, işsizliz oranı %10’da kaldı.  Ancak, bölgede işsiz sayısının son 3 ayda 150 binden fazla artarken, ekonomistler ücret enflasyonun düşük seyredeceğini tahmin ediyor.  8 Eylül’de toplanacak olan AMB’nın bir süre faiz artırımlarınn askıya alması olasılığı ufukta. Henüz faiz indirimi bekleyen yok, ancak çıktı açığı ve yatay seyre geçen enerji fiyatları sayesinde Avrupa’da enflasyonun zirve yaptığı kanısı hakim.

Çarşamba seansında Avrupa’nın önde gelen bölgesel borsa endeksi Stoxx50 %2.81 prim yaparken, Franfkurt DAX da %2.50 sıçradı.   Bu sabah ise Asya’da AMB faiz artırım beklentilerinin azalması ile Euro/dolar 1.4367 civarında.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lebananco-Uzan Davasında Sona Gelindi

  Nisan 2006 yılından bu yana Dünya Bankası Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde (ICSID) Türkiye’yi faizsiz 10.1 milyar dolarlık tazminat riskiyle karşı...

Kapat