Alman Bankaların, 9,6 Milyar Dolar Sermayeye İhtiyacı Var

Alman bankaların, Avrupa Birliğinin (AB) sermaye hedeflerini 2012 yılı ortasına kadar tutturmak için 9,6 milyar dolar sermayeye ihtiyacı olduğu bildirildi.          
 

AB’de 70 bankanın ikinci stres testinin sonuçlarını değerlendiren Avrupa Bankacılık İdaresinin (EBA), AB Maliye Bakanlarının anlaştığı gibi yüzde 9 olan sermaye yeterlilik oranını tutturmak için her bankanın ne kadar sermaye artırması gerektiğine ilişkin açıklamasını gelecek hafta yapması bekleniyor.          
 

Alman Commerzbank, Deutsche Bank, LBBW ve NordLB ile DZ Bank’ın ek   sermaye bulmasının beklendiği, sadece Commerzbank’ın 5 milyar avro ve Deutsche   Bank’ın 2,8 milyar sermaye ihtiyacı olacağının tahmin edildiği belirtildi.          
 

EBA, daha önce Avrupalı bankaların, Avro Bölgesi borç krizinden büyük   zarar gören bankacılık sektörüne yatırımcı güvenini yeniden sağlamak için Haziran   2012 sonuna kadar sermayelerini 106 milyar avro artırması gerektiğini   açıklamıştı.          

 

EBA Başkanı Andrea Enria, bankalardan, Haziran 2012′ye kadar sermaye   açıklarını nasıl tamamlayacaklarına ilişkin 25 Aralık’a  kadar bankacılık   denetleme kurullarına planlarını sunmasını istemişti.          

 

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avro Bölgesi bankalarının 200 milyar avroya   ihtiyacı olabileceğini tahmin etmişti.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Dinamit Üzerinde Oturuyor

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “Ben Türkiye’yi hacıyatmaza benzetiyorum. Hiçbir zaman yere düşmez. Biz böyle biraz yatarız, tekrar kalkarız. Türkiye’nin...

Kapat