Ali Ağaoğlu: Tatil Öncesi Karar Vermelisiniz!

Bugün finansal piyasalar açısından kritik gün. Dışarıda son zamanlarda gittikçe popüler olan Amerika’nın Jackson Hole kasabasında yapılan Merkez Bankası Başkanlarının ağırlıklı olarak katıldığı toplantıda Fed Başkanı Bernanke’nin yapacağı konuşma bekleniyor. Bizde de uzun bayram tatilinin öncesindeki son “tam” işgünü. Her ne kadar Pazartesi yarım gün piyasalarda işlem yapılcak olsa da hem hacim düşük olacaktır, hem de işlem zamanı kısa.
 

Fed Başkanı’nın konuşmasının önemi son “Tahvil alımına devam” kararını bu toplantıda açıklamasından kaynaklanıyor.
 

3. Bedava Para Paketi’ni bekleyen piyasalar istediklerini alacaklar mı, yoksa 3. BPP bir başka bahara mı kalacak bugün bizim piyasalarımız kapandıktan sonra netleşecek.
 

Düne kadar bu beklenti piyasaları ayakta tuttu. En azından bu “umudu alıp-satanlar” borsaları az da yükseltebildiler.
 

Ancak sürdürülebilir bir yükseliş yakalanamadı. Neden derseniz, piyasalar Fed’in yeni bir paket çıkarmasını arzu etseler de aslına bakarsanız Fed’den bir paket gelme ihtimalini n düşük olduğunun da farkındalar.
 

Benim beklentim Fed’in 3. BPP gibi “kapsamlı” bir paket açıklamayacağı yönünde. Bunun varsayımım arkasında iki temel varsayım var. İlki Fed’in “deflasyonist bir ortamda olmadıkça yeni bir paket açıklamayacağı” yönündeki söylemleri ki halen daha ABD’de düşük de olsa enflasyon var! İkincisi ise önceki iki paket işe yaradı mı ki yenisi yarayacak düşüncesi. Fed’in de benzer bir yaklaşımla çok fazla bir şey vaat etmeden piyasa katılımcılarının yüreğini serinletmeye çalışacaktır!
 

Beklentilerin bozulması hem altına hem de borsalara satış getirdi. Her ne kadar altındaki satışı Chicago Borsası’nın kontrat teminatlarını 5.500 dolardan 7.000 dolara yükseltmesine ya da hedge fon satışlarına bağlayan olsa da bana göre gerçek sebepler Fed beklentilerindeki bozulması ve daha da önemli kararlı “kâr satışlarıdır”. (Altına dair dünkü yazımda 1.700 dolar seviyelerinin önemli olacağını belirtmiştim, 1.703 görüldü!)

 

Piyasalarda kafa karışıklığı bugün de artarak devam edecektir. Oynaklık tüm piyasalarda artacaktır. Özellikle uzun Ramazan Bayramı öncesinde yerel oyuncuların önümüzdeki hafta Fed sonrasında piyasalardaki hareketlerin sertleşeceğini akıllarında bulundurmalarında fayda var.
 

Benim temel beklentim, ABD piyasalarında yeni bir dip görülmesi (Dow Jones’ta 10.000 +/- 250 puan) yönünde.
 

Zamanlaması Fed’in kararlarına bağlı olacak. Böylesi bir hareket bizim borsamızı da mutlaka etkileyecektir. Bayram tatilini hisse senedi poziyonu ile geçirmeyi planlayanların Fed’in kararlarının olası sonuçlarını iyi tartarak bugünü kapatmalarında fayda var!

 
Bu arada dolar/TL kurlarında dün bir gerileme yaşandı.

 
Teknik olarak önemli olan 1.7550 seviyesine inildi. Bayram dönemindeki 9 günlük faiz avantajından yararlanmak isteyenlerin, Sayın Babacan’ın döviz girişleri başladı söyleminden de güç alarak; dün öğleden sonra yaptıkları satışların etkisi oldu. İhtimaldir ki bugün bu satışlara yenileri eklenebilir ve belki de 1.7250 seviyeleri test edilebilir. Bu seviyelere inilecek olur ise hem yukarılardan satmış olanların, hem de bayram tatili boyunca döviz ödemek zorunda olanların risklerinin bir kısmını bu seviyelerden kapatmayı düşünmeleri yerinde olacaktır!
 

Hatırlatmakta fayda var; Fed’den 3.BPP gelmeyecek olur ise doların, euro karşısında değer kazandığı bir döneme girebiliriz.

Ali AĞAOĞLU

Vatan Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex; Altın Küllerinden Doğacak Gibi…

EUR/USD ANALİZ Piyasaların sert düşüşler yaşadığı geçtiğimiz haftalarda Fransa, İspanya, İtalya ve Belçika’dak finansal kuruluşların hisselerine 15 gün süreyle açığa...

Kapat