Ali Ağaoğlu: Mittal’in Erdemir Satışının Düşündürdükleri

Dünkü VATAN Gazetesi’nden: “Çelik üreticilerinden Hintli ArcelorMittal, Erdemir Demir ve Çelik Fabrikaları’ndaki (Erdemir) yüzde 25’e denk gelen hisselerinden 134.3 milyon adedini satarak şirketteki payını yüzde 18.7’ye düşürdü. Bu satıştan 478.2 milyon TL gelir elde eden ArcelorMittal, elindeki Erdemir varantlarını da (Hisse senedini baştan belirlenmiş bir fiyattan ileri bir tarihte satın alma hakkını veren türev finansal araç) satacağını, bu işlemden sonra Erdemir’deki payını yüzde 12.5’e düşüreceğini açıkladı.”

 
Mittal’in Erdemir’deki hisselerini “borçlarını azaltmak” için yaptığı açıklandı. Mittal bir gibi bir devin bu kadar “küçük” bir satışla borç sorununu hafifletmesi ilk anda pek makul gelmiyor. Diğer yandan yine dünkü haberde de Mittal’in yüzde 25’lik payına karşın şirketin yönetiminde söz sahibi olamamasının bu satışı getirdiğine dair bir haber vardı. Satış işlemiyle ilgili benim takıldığım ilk nokta bu oldu. Anlaşılan OYAK elindeki “imtiyazlı” hisseler ile Mittal’in yönetimde yer almasını engelleyebilmiş.

  
Benzer bir durum halka açık şirketler için de geçerli. Halka açık bazı şirketlerdeki “imtiyazlı” hisseler yüzde 25 paya dahi sahip ve “normal şartlarda” yönetim kurulunda yer alabilecek yatırımcıların yönetim kuruluna girmesini eengelleyebiliyor. Zira imtiyazlı hisseler “ezici” oy ağırlıkları sayesinde yönetim kurulunu istedikleri gibi “şekillendirebiliyor”! Yeni SPK kanununda “arka arkaya 5 yıl zarar eden şirketlerdeki her türlü imtiyaz ortadan kalkar” dışında bu “imtiyaz” meselesini çözecek bir düzenleme görünmüyor.

 
Bu durum “yatırım yapılabilir ülke” notu adayı bir ülkeyi, yabancı yatırımcılar nezdinde sizce ne kadar cazip kılar?

 

Mittal’in satışıyla ilgili aklıma takılan bir başka nokta ise bireysel yatırımcıların bilgilendirilmesi olayı. Satış “bir gecede” gerçekleşmiş görünüyor. Bunun hiç ön hazırlığı olmadı. Yine haberlere göre “hızlandırılmış talep toplama” yöntemiyle satış gerçekleşmiş. Anlaşılan talepler gerçekten çok hızlı toplanmış! Normal şartlarda Mittal Türkiye’de yerleşik bir yatırımcı olsaydı acaba KAP’a (İMKB nezdindeki “Kamuyu Aydınlatma Platformu”) bildirim yapmadan bir gecede bu hisselerini satabilecek miydi? Mittal’in yaptığı satış sonrasında Erdemir hisseleri 27 Mart kapanışı ile dünkü kapanışına göre yüzde 12.5 değer kaybetmiş durumda.

 
Yerli firmalar ve yatırımcılar konusunda türlü yaptırımlar uygulayan SPK’nın Mittal konusunda ne yapacağı merak konusu. SPK mevzuatına göre, KAP’a açıklama yapmamanın cezası 18 ilâ 130 bin TL arasında. Diğer yandan, alıcılar arasında yüzde 5’i aşan yoksa bu açıklamanın da yapılmasına gerek kalmayabiliyor. Olsa bile böylesi büyük bir satışta “sarı ışıkta” geçtiğini söyleyebilecek Mittal için üst sınırdaki bir ceza bile ufak bir ayrıntı olarak kalacaktır!
 

Erdemir’in sahipliği ile ortakların ne gibi stratejiler izlediğini, üst politikada ne gibi kararlar alındığını, ne gibi sözler sözler verildiğini bilmek mümkün değil. Ancak bu olayda olan özellikle bireysel yatırımcıya ve elinde Erdemir hissesi tutan fonlara oldu.

 
Telafisi zaman alacaktır.
 
Ali AĞAOĞLU

Vatan Gazetesi

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Günlük Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ İspanya'nın yeni Başbakan Mariano Rajoy'un önceden "çok sıkı" olacağını belirterek uyardığı ve 1978'den bu yana ülkenin gördüğü en...

Kapat