Ali Ağaoğlu: Ah Şu Notçular…

Derecelendirme kuruluşları almış sazı eline, dünyayı yönetmeye başladı… Dün twitter’daki hesabıma gelen yorumlardan biriydi. Son günlerde S&P ard arda bazı ülkelerin notlarını “negatif izlemeye” alıyor. Hem de “toptan…” Pazartesi günü geç saatlerde aralarında 6 tane ‘AAA’ notuna sahip ülkenin de bulunduğu 17 Euro Bölgesi ülkesinden 15’inin notunun inebileceğini açıkladı. 6 ülke arasında AB’nin “ağır abileri” Almanya ve Fransa da var! Neden 15 derseniz, geriye kalan iki ülke Yunanistan zaten en dibe vurmuş durumda, Güney Kıbrıs Rum Kesimi de çoktan negatif izlemeye alınmış durumda…

 
S&P dün bir adım daha ileri gitti ve EFSF’yi de negatif izlemeye aldığını açıkladı. 17 ülkenin notları düşecekse, bu 17 ülkenin oluşturduğu/desteklediği ‘AAA’ notuna sahip Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nu da (European Financial Stability Fund-EFSF) negatif izlemeye almış. Aslında bu kaçınılmaz bir sonuç! Zira fonun notu, “sahipleri olan ülkelerin” notlarından daha yüksek olamaz ki! Tıpkı bir ülkede faaliyet gösteren herhangi bir firmanın; ne kadar iyi yönetilir ne kadar sağlam olursa olsun; o ülkenin notundan daha yüksek bir ‘dereceye’ sahip olamaması gibi.

 
Tabii ki ilgili otoritelerin hemen hepsi isyan ettiler. Bu haksız bir not indirimiydi ve derecelendirme kuruluşları “yanlı” davranıyorlardı. Size tanıdık geldi mi? Fitch görünümümüzü düşürdüğündeki tepkileri anımsatmıyor mu? Savunulacak yerleri yok ama hep mi not şirketleri suçlu? Ayağını yorganına göre uzatmayanların, ev ödevini yapmayalanların hiç mi suçu yok!?

 
Aslında S&P’nin zamanlaması dikkate değer! Tam da 8-9 Aralık’taki zirve öncesinde gelen bu açıklama ile S&P; ilkokul öğretmeni edasıyla; ‘Ayağınızı denk alın, bu zirvede akıllı uslu adımlar atın. Yoksa hepinizin notunu kırarım!’ demiş. Tıpkı ABD’yi; notunu ‘AAA’dan AA+’ya indirmeden önce; “borç limiti krizi” tartışmaları sırasında uyardığı gibi… AB ülkeleri yapılması gerekenleri yapmazlar ise Fransa’nın 3-4 hafta önce “yanlışlıkla e-postalara düşen” not indirimi yakında gerçek mi olacak? Belki de o e-postalar yanlış değildi ve birileri bu kararı geri aldırdı. Yakında bunu da duyarsak şaşmamak lâzım!

 
Tevatürü bırakalım. Sadece S&P değil, ABD Hazine Bakanı Geithner’da Avrupa’ya mesajlar veriyor! ‘Sizin beceriksizliğiniz, bizim meselemiz haline geldi! Daha fazla hata yapmayın! Bizim derdimiz bize yeter, bir de sizinle uğraşmayalım!’ mesajını vermek için 5 Avrupa ülkesinde başkanlardan, başbakanlardan merkez bankası başkanlarına kadar birçok “aktör” ile görüşecek. Adeta “müstemleke valisi” misali, ‘büyük patronun’ mesajını iletip , Cuma günkü zirveye de katılmadan ülkesine dönecekmiş! Piyasa fiyatlamaları zirveden çok da inandırıcı sonuçlar çıkmayacağı yönünde. Euro/dolar paritesi halen daha 1.34’ün altında işlem görüyor. Euroya eskisi kadar rağbet yok! Zirve öncesinde; zirveden net bir karar çıkmayacak düşüncesiyle ya da zirveden sonra; ‘Dağ fare doğurdu’ söylemiyle; paritenin 1.3210’un altına düşmesi hele ki 4 Ekim’deki 1.3146 seviyesinin altına inilmesi zirvenin “başarısızlığının tescili” olacaktır!

  
Sahi bu zirvenin “başarılı” olmasını bekleyen var mı?

   
Ali AĞAOĞLU

Vatan Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da İlk Durak Neresi ?

EUR/USD ANALİZ İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, birkaç hafta önce başbakanlığa getirdiği Mario Monti ve kabinesinin hazırladığı, ''İtalya'yı kurtarma kararnamesi'' adı...

Kapat