Albaraka Türk – Endeks Üstünde Performans; Sonuçlar Beklenti Doğrultusunda

Net kar çeyreksel bazda %31 arttı
  

Tahminimizle aynı seviyede, Albaraka Türk’ün net karı 39 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Özkaynak karlılığı çeyreksel bazda 350 baz puan artarak %17 seviyesine yükselmiştir. Banka için kar tahminlerimizi ve Endeks Üstünde Performans tavsiyemizi korumaktayız.
 

Komisyon geliri normalize oldu, net faiz marjı artmaya devam etti
 

Net faiz marjı, TL kredi faiz makasının iyileşmesi sebebiyle çeyreksel bazda 10 baz puan arttı. 2Ç11’deki YKB’ye ödenen POS kullanım ücreti ile düşük gelen komisyon geliri, 3Ç11’de %16 artarak normal seviyesine döndü. Faaliyet giderleri yıllık bazda %23 artarak beklenti dahilinde gerçekleşti. Gider-Gelir oranında ise çeyreksel bazda %1,5 iyileşme gözlendi. Kredi kayıp karşılığı 2Ç11’de birkaç kurumsal şirket karşılıkları sebebiyle yüksek gerçekleşmişti. Bu çeyrekte ise baz etkisiyle beraber çeyreksel bazda %70 düşerek normalize seviyelerine geriledi.
 
Kredi büyümesi sektörün gerisinde, fonlamada ise çeşitlendirilme söz konusu
 

Albaraka Türk’ün 3Ç11’de kredilerde %4 büyüyerek, %7 olan sektör büyümesinin altında kaldı. Gayrinakdi krediler ise çeyreksel bazda %7 büyüdü. Perakende tarafta, konut kredisindeki büyüme topla kredi büyümesine olumlu katkı yaparak, bankanın 9 baz puan piyasa payı kazanmasına sebep oldu. Diğer taraftan, bankanın fonlama kaynaklarını çeşitlendirdiğini gözlemliyoruz. Mevduatın toplamda %80 olan payı 3Ç11’de %73’e geriledi. REPO ve alınan kredilerde ise toplam içinde %6 olan pay 3Ç11’de %13’e yükseldi. Bunun sebebi olarak Albaraka Türk’ün Merkez Bankası tarafından katılım bankalarına uygun düzenlenen REPO fonlama sistemini kullanmaya başlaması gösterilebilir. Önümüzdeki dönemde, bu kaynağın bankanın likiditesine olumlu katkı yapmasını bekliyoruz. Alınan krediler ise bankanın Albaraka Banking Group’tan aldığı kredi ve 1 yıllık sendikasyon kredisini 110 milyon dolar yükselterek yenilemesi ile beraber artış gösterdi.
 

Aktif kalitesi korundu. Yılın en düşük kredi riski maliyeti gerçekleşti.

 
Bankanın takipteki krediler oranı aynı kalarak %2,9 seviyesinde gerçekleşti. Çeyreksel bazda oldukça düşük gelen kredi kayıp karşılıkları sayesinde 37 baz puan ile yılın en düşük kredi maliyet riski oranı gerçekleşti.  

EMDAŞ

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 2 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB zirvesinde Yunanistan'a mali yardım paketi ile ilgili varılan anlaşmayı halk oylamasına götürmekte kararlı...

Kapat