Akyatırım: BankaKarlarında Daralma Başlayabilir

 

Akyatırım araştırma ekibi son raporunda TCMB’nin artık resesyon yerine fiyat ve kur istikratına ağırlık vereceğini, bu nedenle bankalar hakkında daha önce “olumlu” olan görüşünü “nötral’e” çevirdiğini yazdı.

 

Rapora göre, TCMB bir süre daha %12.5 gecelik faiz oranını referans faizi olarak kullanırken, banka faiz maliyetlerinde da kayda değer artışa neden olacak. Ayrıca, 2012’in birinci çeyreğinde haftalık faizin de artırılması senaryolar dahilinde.

 

Akyatırım 2012 kar öngörülerini de aşağı revize etti. Anılan yılda hisse başına kar tahminleri ortalama %12 aşağı yönde revize edildi. Bir başka deyişle, araştırma ekibi gelecek yıl bankalar arasında hisse başına kar artışı beklemiyor. Akyatırım net faiz gelirinin %15 artacağını tahmin ederken, %38 artması beklenen sorunlu kredi provizyonları ve %23  azalması beklenen serbest bırakılan geçmiş provizyonlardan edinilen kar da bu daralmada önemli rol oynayacak. Net faiz marjı ise sabit kalacak. Faiz dışı gelir ve faaliyet giderlerinde artış tahminleri ise sırası ile %12 ve %9.

 

Ancak, bazı bankalar hala alım fırsatı yaratabilir. Sektör ortalama özkaynak getirisi %17.1’den %15.2’ye gerileyecek. 2012 Fiyat/Defter Değeri ise ortalamada 1.2 olacak. Akyatırım’a göre denge F/DD 1.5 olduğu için bu değerleme katsayısı bazında hala %22 değer kazanma potansiyeli var.

 

Garanti ”endeks ortalamasının üstünde getiri” önerisini hak ederken Halkbank ve İş Bankası ”endeks ortalaması kadar getiri” üretecek.  Diğer bankalar ise endeksin gerisinde kalacak.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Avrupa’nın Külkedisi “Yunanistan”

Annesi ölen genç kız üvey annesi ve kardeşleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadır.  Bir gün köyün prensi bir balo düzenleyip...

Kapat