Aktarım Mekanizması Meyve Vermeye Mi Başladı Yoksa?

Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında yatay bir seyir izleyerek aylık bazda 93,46 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki yıla göre 7,7 puan yükseliş kaydeden endeks hâlâ “güven” noktası olarak kabul edilen 100’ün altında ve yükselme momentumu da düşüyor.
 

Detaylara bakıldığında katılımcılar 3 ay öncesine göre iktisadi görünümün sabit olduğunu düşünürken, üç ay sonrası için sadece sınırlı bir iyileşme öngörüyorlar.

 
Endeksin alt detayları içerisinde iki nokta göze çarpıyor:
 

1-Alt detaylarda önümüzdeki üç ay için iyileşme öngörüsü olsa da, vade 6 aya uzadığı zaman katılımcıların daha karamsar olduğu görülüyor. Bu tüketim alt detayı için de geçerli.

 
2-Her zaman güvenilir bir alt kalem olmasa da, katılımcıların önümüzdeki dönem adına borç kullanma iştahının sınırlanması ilginç bir gelişme.
 

Tüketici güven endeksi tutarsız bir öncü gösterge olmasına karşın yakından takip etmekte yine de fayda var. Bu ayki resim, MB’nin parasal aktarım mekanizması takvimine uygun olduğu için özellikle ilginç.

 
MB’nin aldığı önlemlere kredi piyasasının bir çeyrekte, tüketim alışkanlıklarının ise iki çeyrek içinde tepki vermesi bekleniyor. Nitekim yukarıdaki detaylar da belirtilen süreler ile uyumlu.

 
Fakat yine de, verinin MB’nin başarısına işaret ettiğini söylemek için hem kalıcı olduğundan emin olmak hem de fiili verilerle desteklendiğini görmekte fayda var.

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Serkan Gönençler: Bütçede Seçim Öncesi Korkulduğu Gibi Bir Bozulma Yok

Merkezi hükümet bütçesi Nisan’da 1,1 milyar TL fazla verirken, faiz-dışı fazla da 3,9 milyar TL oldu. 2010’un Nisan ayında ise...

Kapat