Akın: Paranın Zor Bulunduğu Bir Döneme Giriyoruz

Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, ”Paranın zor bulunduğu kıymetli olduğu döneme giriyoruz. Milyar  dolarları görmek artık kolay olmayacak. Bundan sonraki yarış öz kaynağı olan  firmalar arasında gerçekleşecektir” dedi.

    
Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nin (GYİAD) düzenlediği ”Duayenlerle  Sohbetler” konferansında konuşan Akın, arkadaşlıklardan birlikte iş yapma  kültürünün oluşması gerektiğini belirterek, herkesin birbirinin tanıması  sonucunda bir iş yapması gerektiğini kaydetti.

  
Akın, iş hayatında başarılı olmanın formülünü ilişkilerde gördüğünü ifade  ederek, şunları kaydetti:

 
”İlişkiler, yeterli olmadığı takdirde onu paraya çevirmek zordur.  Kendimden küçüklerle birlikte iş yapmadım, çünkü tecrübelerden faydalandım. Çok  büyük bir çevre edindim. Günümüzde, sermayesiz başlayan biri için bu tip bir  başarı oldukça zor. Başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Elimizdekilerle pazara  çıktığımızda alıcısını buluyoruz. Başarının sırrını, ilişkiye, dostluğa,  tecrübeye ve işe focus olmaya bağlıyorum. 1980′li senelerden sonra biraz ticarete  girdim. 90′lı yıllara kadar bu işi götürdüm. Zafer Çağlayan, Sinan Aygün ve Rifat  Hisarcıklıoğlu ile aynı dönemde Rüzgarlı Sokak’taydık. 1986 senesinde inşaat  işine girdim ve başarılı oldum. Ticari iş yapabilmek için kasanın başında oturmak  gerekiyor. Kurumsallaşmanın belli dönemden sonra olması gerekir. 1990 senesinden  sonra havaalanı işlerine girdik. 1994 senesinde dönüm noktamız, Bursa’da doğalgaz  dağıtım işi olmuştur. Bunu başarıyla yaptık.”

 
Akın, TAV’ın dünyada teknik ve idari açıdan en gelişmiş havaalanı  olduğunu aktararak, çeşitli sektörlerdeki başarılarını anlattı.
        
 
TAV olarak, yurt dışına gittiklerinde inşaatı kendilerinin yaptığını belirterek, kendilerinin 15 gün içinde teşkilatlandıklarını ve bunun başarıyı getirdiğini söyledi.
        
 
 
”Toplam 18 otelimiz var. Hedefimiz, 2014′e kadar 22′ye ulaşmak  istiyoruz” diyen Akın, ”Avrupa ile gırgır geçiyoruz şu anda ama başımıza Avrupa  kadar taş düşebilir. Avrupa’daki şirketlerin durumu o kadar da kötü değil. Daha  iyi olacağız ama kendimizi dev aynasında da görmemeliyiz” dedi.
        

 
”Türkiye’deki genç girişimcilere neler önerirsiniz?” sorusu üzerine Akın, şunları kaydetti:

 
”Bundan sonrasını bilemiyorum. Bilsem bir bu kadar daha yaparım.  Bankaların öz kaynağı çok önemsemedikleri dönemde paraya ulaşmak kolaydı, artık  değil. Bu özelleştirmenin özelleştirememesinden de anlaşılıyor. Finansman bulmak  kolay değil. Farklı iş modellerini denemeliler. Paranın zor bulunduğu kıymetli  olduğu döneme giriyoruz. Milyar dolarları görmek artık kolay olmayacak. Bundan  sonraki yarış öz kaynağı olan firmalar arasında gerçekleşecektir.’

 
Akın, Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunu belirterek, ”Doğu  Anadolu’da talep eksikliği bulunuyor. Talepler, devlette yapılıyor. 30 yıldır  işadamları sermayeyi ülkeye getirmeye çalışıyor. Yatırım istiyorsanız gelin bir  anlatın. Gelin Mardin’i, Diyarbakır’ı, Hakkari’yi tanıtın. Karlılığını anlatın.  Ticaret, sanayi odalarına gidin” dedi.

 
”Sermaye kar topu gibidir. Sermayeyi ne kadar hızlı çevirirseniz o kadar büyür” diyen Akın, üretilen malın asla elde tutulmaması gerektiğini kaydetti. GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Akdarı da konferansa katılımından dolayı Akın’a teşekkür etti.
  

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Galatasaray’da Neler Oluyor?

Galatasaray hisseleri tavan fiyattan işlem görerek, kulübün piyasa değeri bir günde 70 milyon lira arttı.   Üç gündür yükselen Galatasaray...

Kapat