Akbank müşteriye çengeli nasıl atacak?

Türk bankaları mütekabiliyetle `petrodolarları` Türkiye`ye çekecek. Akbank Genel Müdürü Yardımcısı Saltık Galatalı, Körfez`e çengeli mütekabiliyet ile atacağız. Müşteriyi mortgage ile çekip 1 milyar dolarlık para akışı hedefliyoruz dedi

Yabancılara konut satışının önünü açan mütekabiliyet yasası Körfez ülkelerinin ilgisini çekerken bankalar da petrol zenginlerini bu yolla Türkiye`ye çekmeye hazırlanıyor.

Körfez sermayesini Türkiye`ye çekmek için mütekabiliyet kozunu kullanacaklarını söyleyen Akbank Özel Bankacılık`tan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Saltık Galatalı, Krediyi verdikten sonra, `Madem bizim kredi müşterimizsiniz, o halde gelin paranızı da biz Türkiye`de yönetelim` diyeceğiz. Bu noktada ev kredisini `çengel ürün` olarak kullanmayı planlıyoruz. Örneğin yatırımcının alacağı gayrimenkulün yüzde 50`sine kadar kredi vereceğiz. `Eğer belli bir miktarın üzerinde portföyü bizde tutarsanız alacağınız gayrimenkule yüzde 75`e kadar kredi vereceğiz` diyerek, birikimlerini biz de tutmalarını cazip hale getireceğiz dedi.

Türkiye`de mevduat faizlerinin cazip olduğunu dile getiren Galatalı, 2012`de bekledikleri yüzde 30 büyümenin bir kısmının buradan geleceğini söyledi ve ekledi: Bu ülkelerden 1 milyar dolar hedefliyoruz.

Bankalar foreks`te

Foreks işlemlerinin SPK denetimiyle girmesiyle birlikte bu piyasanın cazibesinin iyice arttığını belirten Galatalı, günlük 7-8 milyar dolarlık işlem hacmi olan Foreks piyasasında 3-4 yıl içinde yüzde 10`luk pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

PİYASALARDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Galatalı, Bu alana bankalar da girecek ve firma sayısı 35`e çıkacak. Bu pazarın ikiye katlanmasını bekliyoruz. Şu anda günlük 5-6 milyar dolar hacmi olduğu söyleniyor. Benim tahminim 7-8 milyar dolar. Bu hacim kısa sürede hisse senedi piyasasını aşar. 2012 sonunda hacim 15-20 milyar doları bulur dedi.

25 milyarı aştı 3. kez en iyi seçildi

Yöneti ği fon tutarı 25 milyar lirayı aşan Akbank Özel Bankacılık, Best Private Banking ödülünü beşinci kez kazandı. Euromoney, 2012 değerlendirmesinde üçüncü kez üst üste En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu ödülünü alan Akbank`ın Özel Bankacılık`tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, en iyi hizmet ile müşterilerinin risk alma iştahlarına paralel en uygun kazancı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Özel bankacılık hizmetleri için alt limitinin 500 bin TL olduğunu kaydeden Saltık Galatalı şu bilgileri verdi: Müşteri başına ortalama portföy büyüklüğü 3-3.5 milyon lira. Türkiye`de son yıllarda ekstra varlık yaratıldı. Bu ekonomik aktivitenin artmasından kaynaklanıyor. 2012 yılında yüzde 30 dolayında büyüme hedefliyoruz. Son 5 yıldaki ortalama büyüme oranımız ise yüzde 25 ile sektörün ortalamasının üzerinde dedi.

Apple hisselerine Türk ilgisi arttı

Türk yatırımcısının özel bankacılık müşterilerinin yurtdışı hisse senetlerinde 100-150 milyon dolarlık bir portföy taşıdıklarını belirten Galatalı, Türk zenginlerin geçen yıl ağırlıklı olarak Apple hisselerine yatırım yaptıkların ve bu yatırımlarından oldukça iyi para kazandıklarını ifade etti.

Galatalı bir soru üzerine, önümüzdeki günlerde halka açılacak olan Facebook hisselerini de müşterilerine önerdiklerini ve Facebook hisselerinin iyi performans götermesini beklediklerini ifade etti. Galatalı, ilgilenenlere yüksek miktarlı yatırım önerdiklerini söyledi.

Körfez`e roadshow

Suudi Arabistan, Dubai, Katar, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kırgızistan başta olmak üzere tüm bölgeyi kapsayan bir road show`a hazırlandıklarını belirten Galatalı şunları anlattı: 5 bin 125 özel bankacılık müşterimiz var. Yeni müşterilerimizin bir kısmının yabancı olmasını bekliyoruz. Bu konuda Türkiye ilgi çeken ülkelerden biri. Yüzde 30 büyümemizin bir kısmını yabancı yeni müşteriler oluşturacak. Avrupa merkezli 150 yabancı müşterimiz var. Bunların getirdiği portföy büyüklüğü de 100 milyon dolar civarında.

SABAH


Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Endeksite Hedef 61.500

IMKB – 100 Endeksi: 61.111 (günlük) Endeksin alçalan tepeler oluşturarak ilerleyen, ancak alçalan diplere dönüşemeyen kısa vadeli düşen trendi, Cuma...

Kapat