Akbank, 1 Milyar Kar Elde Etti

Akbank’ın 2011 yılı ilk yarı net kârı 1 milyar 399 milyon TL oldu. Akbank’ın nakdi krediler yoluyla ekonomiye ve müşterilerine sağladığı destek 2011′in ilk yarısında 69 milyar TL’ye ulaştı.

 
Akbank’ın 2011 yılı ilk altı ayında 1 milyar 766 milyon TL brüt kâr elde ettiğini kaydeden Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, “Brüt kârı üzerinden 367,6 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın net kârı 1 milyar 399 milyon TL oldu.” dedi.
 

Akbank’ın yaklaşık 130 milyar TL seviyesindeki aktif büyüklüğü, kredileri ve diğer tüm kaynaklarıyla Türk ekonomisine global piyasalarda rekabet avantajı sağlamaya yönelik çalıştığını belirten Akkurt Akbank’ın 2011 yılı ilk altı aylık finansal sonuçlarına ve gelişmelere ilişkin aşağıdaki değerlendirmeleri yaptı:
  

“Türkiye dış kaynaklı risklerin arttığı ve dünya ekonomisinde kırılganlıkların devam ettiği zorlu bir dönemden geçiyor. Ancak Türk ekonomisinin 2008 yılındaki global krizde olduğu gibi bu son dalgayı da alınan önlemler, özel sektör ve kamu sektörü işbirliğiyle geride bırakacağına inanıyoruz. Bu kritik dönemde dünya ticaretindeki pazar payımızı daha yukarılara taşımak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmemiz gerekiyor. Türk ekonomisinin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü daha da yükseltmek için Akbank olarak ekonomide alınan kararlara paralel olarak desteğimizi sürdürüyoruz.” dedi.

 
Gerek yurtdışı gerekse yurtiçi borçlanmalardan sağladıkları kaynağı Türk ekonomisinin ve reel sektörünün daha da büyümesine yönelik kullandırdıklarını kaydeden Akkurt, “Akbank olarak krediler yoluyla ekonomimize ve müşterilerimize sağladığımız desteği sürdürüyoruz. 2011′in ilk yarısında toplam nakdi kredi büyüklüğümüz 69 milyar TL’ye ulaştı. ” dedi.
 

“KOBİ’LERİMİZİN BÜYÜMESİNE KATKIDA BULUNUYORUZ.”
  

Türk ekonomisinin büyüme performansının yükselmesi ve istihdam yaratılması için KOBİ’lere sağlanan finansman kaynaklarının artırılması gerektiğini belirten Akkurt, “Akbank olarak KOBİ’lerimizin Ar-Ge faaliyetlerini artırmaları, üretim ve müşteri portföylerini büyütmeleri için katkıda bulunuyoruz. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu tarafından oluşturulan “Büyüyen Anadolu’ya Kredi Kolaylıkları Programı”na katılarak KOBİ’ler için bir kaynak daha sağladık. Bu ek kaynakla gelişmiş bölgelerimizdeki KOBİ’lerin yanında gelişmekte olan bölgelerde faaliyet gösteren KOBİ’lerimiz için de özel finansman olanakları sunuyoruz. Bunun yanında “Esnafa SMS Kredi” uygulamamızla küçük işletme sahiplerinin, şubeye gitmeden SMS ile ticari kredi başvurusunda bulunabilmelerine fırsat tanıyoruz. Bu sayede ülkemizdeki 2 milyon esnafımızın hayatını kolaylaştırıp işlerine destek olacağız. KOBİ ve kurumsal krediler yoluyla ilk yarıda sağladığımız destek 46 milyar TL’ye yaklaştı.” dedi.
 

“Tüketicilerin ihtiyaçlarını tüm dağıtım kanallarımızdan karşılamaya devam ediyoruz.”

 

Kredi maliyetlerinde yukarı yönlü baskının hissedildiği ilk yarıda da Akbank’ın müşterilerinin yanında yer almaya devam ettiğinin altını çizen Akkurt “Akbank olarak tüm dağıtım kanallarımızla ihtiyatlı şekilde tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi desteği sağlamaya devam ediyoruz. Tüketici kredileri ve kredi kartları ile sağladığımız destek 23 milyar TL’nin üzerine çıktı.” dedi.

 
TAKİPTEKİ KREDİ ORANI YÜZDE 1,7
  

Türk ekonomisinin kaydettiği güçlü büyüme performansına rağmen dünya ekonomisindeki dengesizliklerin devam ettiğine dikkat çeken Akkurt, “Akbank olarak ihtiyatlı ve risk odaklı yaklaşımımızı taviz vermeden sürdürüyoruz. 2010 yıl sonu itibarıyla yüzde 2,2 seviyesinde bulunan ve sektörün oldukça altında seyreden takipteki kredi oranımız 2011 ilk yarı itibarıyla düşüş trendini sürdürerek yüzde 1,7′ye geriledi.” dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Akkurt, Akbank’ın ihtiyatlı yaklaşımını sürdürerek takipteki kredilere yüzde yüz oranında karşılık ayırmaya devam ettiğinin altını çizdi.

 
TOPLAM MEVDUAT 75 MİLYAR TL
 

Türkiye’nin cari açık sorununun uzun vadede tasarrufa teşvikle çözüleceğini vurgulayan Akkurt, “Cari açığın iyi yönetilmesi Türkiye’nin istikrarını sürdürmesi için kritik öneme sahip. Bu kapsamda Akbank olarak tüketicilere tasarruf alışkanlığı kazandıran finansal ürünleri kullanıma sunuyoruz. Geçtiğimiz aylarda duyurusunu yaptığımız “Akbank Birikimli Mevduat Hesabı” ve diğer ürünlerimiz müşterilerimizi tasarrufa teşvik eden, tasarruf disiplini kazanmalarını kolaylaştıran pratik ürünler.” dedi.
 

Cari açıkla mücadeleye etkin destek sağlayan çalışmalarının Akbank’ın mevduat yapısını daha da güçlendirdiğini belirten Akkurt bankanın toplam mevduatlarının yaklaşık yüzde 4 artarak 75 milyar TL olarak gerçekleştiğini ekledi.
 

ÖDÜL AVCISI
  

Akbank’ın finans, teknoloji, tüketici dinamikleri gibi pek çok alandaki trendleri sıkı sıkıya takip ettiğini ve sektördeki öncü uygulamaları müşterileriyle buluşturmaya devam ettiğini vurgulayan Akkurt, “Global Banking and Finance Review 2011 yılı “Bankacılık Ödülleri” değerlendirmesinde Akbank’ı “Türkiye’nin En İyi Bankası” olarak seçti. Palladium Group ise “Hall of Fame” ödüllerinde Akbank’ı “EMEA bölgesinin En Başarılı Kuruluşu” ödülüne layık gördü. Akbank yönetim alanında, uluslararası düzeyde verilen en saygın ödüllerden biri olan bu ödülü alan ilk Türk bankası oldu” dedi. Akkurt, Akbank’ın sürdürülebilirlik temalı 2010 Yılı Faaliyet Raporu ile dünyanın en itibarlı halkla ilişkiler platformlarından Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi’nin (LACP) “2010 Yılı Faaliyet Raporları Vizyon Ödülleri” bankalar kategorisinde “Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgelerinin En İyi Faaliyet Raporu” ödülünü aldığına değinerek bunun bankanın kurumsal anlayışının ve tüm yıl boyunca gösterdiği başarısının yansıması olduğunu belirtti. Akkurt ayrıca sosyal medyada yaptıkları farklı uygulamalar, yüksek takipçi sayısı ve etkileşim oranıyla Global Finance’in de Akbank’ı Avrupa’da “Sosyal Medyanın En İyi Bankası” seçtiğini sözlerine ekledi.

 
Akbank’ın yenilikçi ürün ve hizmetlerle Türk bankacılık sektöründe yapıcı rekabeti artırdığına ve inovasyonu teşvik ettiğine değinen Akkurt, “Müşterilerimize daha modern ve özgür bankacılık deneyimini yaşatan hizmet modelimiz gücünü disiplin, özveri ve yenilikçi ruh sahibi çalışanlarımızdan alıyor. Öncelikle başarılarıyla Bankamızı olduğu kadar ülkemizi de onurlandıran çalışanlarımıza olmak üzere tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin Ekonomisinin Hafifçe Yavaşlamaya İhtiyacı Var

Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırma görevlilerinden Liu Yuhui,  Çin ekonomisinin hafifçe yavaşlamaya ve stabilize olmaya itiyacı olduğunu  söyledi.   China...

Kapat