Ak Yatırım Sektör ve Şirket Değerlendirmesi

Türk Telekom – NÖTR; Endekse Paralel Getiri – bağlı ortaklığı TT International Holding tarafından daha önce gerçekleştirilen Invitel (yeni adıyla Pantel) hisselerinin satın alımı için finansman sağlamak amacıyla, West LB’nin koordinatörlüğünde, ING Bank, Raiffeisen Bank, HSBC, BNP Paribas ve WestLB ile 196mn Euro tutarında, 7 yıl vadeli bir kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Kredinin ilk 2 yılı anapara ödemesiz olup, altı ayda bir faiz ödemesi yapılacaktır. Faiz ödemeleri kullanımdan sonra altı ayda bir, anapara taksit ödemeleri de geri ödemesiz dönem sonrasında altı ayda bir yapılacaktır. Söz konusu kredinin faizi yıllık Euribor+%2.80′dir.

TELEKOM SEKTÖRÜ – BTK azami ücretlerde değişikliğe gitti. Kısa mesaj (SMS) ücretlerinde %50, bilinmeyen numaraları öğrenmek için rehber hizmetlerini aramada ise %30 indirim yapıldı.

Turkcell – NÖTR; Endeksin Altında Getiri – CEO’su Süreyya Ciliv, yabancı ve yerli hissedarların anlaşmazlıkların ardından, şirketin Türk hissedarların elinde kalması gerektiğini belirtti. Ciliv, yönetim olarak tüm hissedarlara eşit mesafede durduklarını söyledi. Ayrıca, TeliaSonera’nın Turkcell’in Fintur’daki azınlık payını satın almak istemesine de karşı çıkıyor. Fintur’u Turkcell’in kurduğunu ve satışının Turkcell’in hissedarları için olumlu olmayacağını söyledi.

 Garanti Bankası – NÖTR; Endekse Paralel Getiri: ihracı planlanan euro tahviller için Deutsche Bank AG London Branch, Goldman Sachs International, J.P. Morgan Securities Ltd. ve Standard Chartered Bank’tan oluşan banka grubunu yetkilendirdi. 1.5 milyar dolar düzeyinde olması planlanan borçlanmanın Moody’s ve Fitch’den sırasıyla Ba1 ve BBB- notları alması bekleniyor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ – NÖTR: Reuters haber ajansına konuşan Sberbank ekonomisti, bankasının Orta ve Doğu Avrupa ile Türkiye’de satın alma fırsatlarını değerlendirdiğini söyledi.

BANKACILIK SEKTÖRÜ – NÖTR: Bloomberg HT televizyonu haberinde Bosnada yerleşik Bosnia Bank International adlı faizsiz bankanın Türkiye’de bir bankadan hisse alımı yapması için teklif aldığını söyledi.

BIM – NÖTR; Endeksin Altında Getiri Yönetim Kurulu, 27 Nisan 2011’de toplanacak Genel Kurul’a 2010 yılından hisse başına brüt 1,20TL (net: 1,02TL) temettü dağıtılmasını teklif edecek. Söz konusu değer, dünün kapanış fiyatına göre %2,2 temettü verimini işaret ediyor.

Zaman Gazetesinde yer alan röportajında, Türk Hava Yolları – NÖTR; Endeksin Üzerinde Getiri Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Polonyalı LOT Airways ile ilgilenmediklerini ancak Tanzanya ve Rusya’da satın alma veya yeni bir şirket kurulmasının gündemlerinde olduğunu ifade etti.

Basında yer alan haberlere göre, Doğuş Otomotiv -NÖTR, Öneri yok- CEO’su Ali Bilaloğlu 2011’de 90 bin’in üzerinde satış hacmi ve %12-13 Pazar payı hedeflediklerini belirtti. 2010’da Doğuş Oto 89.202 araç satışı yaptı ve pazar payı %11,2 düzeyinde gerçekleşti.

Tekfen Holding – OLUMLU; Endeksin Üzerinde Getiri- 4Ç10’da TL31mn net kar (2010: TL179mn) açıkladı (4Ç09: TL13mn). Açıklanan kar Cnbc-e ortalama beklentisi olan TL47mn’dan düşük olsa da operasyonel sonuçlar beklentilerden kuvvetli. Tekfen için Endeksin Üzerinde Getiri notumuz sürmekle beraber, son bir aydaki %18 getirinin ardından (endeksin %2,4 üzerinde bir performans), hedef fiyatımız olan hisse başı 7,26 TL’ye %16’lık bir yukarı potansiyel kaldı. Dolayısıyla, hissede güçlü performansın devamı halinde notumuzu Endekse Paralel Getiri’ye revize edebiliriz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Makro-Ekonomik Durum ve Emtiaların Gücü

2011 yılının emtia yılı olacağını aralık ayının sonlarına doğru çeşitli dergilerdeki makalelerimizde belirtmiştik. Bu yükselişlerdeki en büyük katkı yatırımcıların güvenilir...

Kapat