Airfel, Japonya’ya Satılıyor

Sanko Holding, iştirakleri arasında bulunan Türkiye’nin ikinci büyük klima üreticisi Airfel’in, Japon klima üreticisi Daikin Industries’e satışı konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.
 
Sanko Holding’in borsada işlem gören hisseleri bu açıklama sonrasında yaklaşık yüzde 10′luk yükselişle 5.23 liraya yükselerek, tavan fiyatı gördü. Japonya’dan gelen haberlerde, Japon şirketin Airfel için yaklaşık 246 milyon doları gözden çıkardığı ifade edilmişti.
 

1999 yılında kurulan Airfel şirketi, split klima, radyatör ve kombi, soğutma, havalandırma cihaz ve ekipmanlarının üretimi ve ticaretini yapıyor. Sektörde yüzde 15′ten fazla pazar payına sahip olan şirketin yaklaşık 400 çalışanı bulunuyor.
 

Daikin, klimadan, soğutma sistemlerine kadar birçok alanda üretim yaparken, Asya dışında ABD ve Avrupa’da da temsilcilikleri bulunuyor. 2010’da gelirinin yüzde 80’inden fazlasını klima biriminden elde eden Şirket, son dönemde kimyasal ürünler ve savunma sistemlerinden elde ettiği geliri de artırdı.

 
Osaka-Japonya’da 1924 yılında kurulan ve 14 milyar doları aşan ciro ve 13.6 milyar dolar toplam varlığa sahip olan Daikin Industries’in ise küresel çapta 41.569 çalışanı bulunuyor. (Hürriyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gözler Tarım Dışı İstihdam Haberinde

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'ın mali krizinin yayılma riski ile birlikte, İtalya devlet tahvilleri beşinci günde de düşüşünü sürdürdü. Bu düşüş sonrası,...

Kapat