Ahmet Mergen: İşler sarpa sardı..

Yurt dışında Dow Jones dün gece %4.31 ekside kapanırken dax deseniz o da Avrupadaki ülkelere ait endişelerle %3.40 ekside kapandı.. Zaten dax bir süredir aşağıya çakılmakta idi.. Bizde de bir süredir alışveriş bandı içinde olunacağını ve yukarıya gitmek içinde ortada bir sebep veya beklenti olması gerektiğini anlatmaya çalışırken Ağustos ayının da pek öyle yukarı yönde giderek yatırımcıyı memnun edecek tarzda gelişmeyeceğini tahmin etmekte idim.. Kriz vardı yoktu derken döviz cephesinde kontrollü şekilde yukarıya ittirme teşebbüsü ( veya projesi diyelim ) çok kısa sürede hızlanan döviz fiyatları dolayısıyla MB yi de panikletti gibi sanki ve şimdi de alınan kararlar evvelki kararları pek de onaylamayan şekilde alındı tartışmalarını başlattı.. Cari açığın biraz daha artmasına onay verilir gibi ve sıcak paranın girişine de müsaade edilebilir ( yeter ki dolar-euro yani döviz krizi yaşanmasın diye sıcak para girişinede evet denilecek bir süreliğine )havası oluştu..

 
Endekste 58000 desteği kırılmak üzere.. Eğer dışarıda hava fırtınali devam ederse o zaman burada da her ne kadar kriz bizi etkilemez kanısı varsa da gene de etkiler.. Az etkiler veya çok etkiler o dışarıdaki durumun sonuç olarak Türkiye ye nasıl yansıyacağına bağlı.. En az tahribat yaratacak şekilde yansıması herkesin temennisi tabii.. 58000 desteğinin altına çakılınması durumunda ve ABD ekonomisinin toparlanamaması ve işin Avrupa bölümünün daha da ciddi hale gelmesi ihracatın ne şekilde etkilenmeye başladığını kotrol etme durumuna sokar ekonomiyi yönetenleri..

 

Bugün ABD den işsizlik datası da gelecek .. Altında 1680 direnç.. 1605 destek.. 1640 a kadar indi bir ara.. Dolardaki güçlenme altında düşüşe sebep olabilir.. Vobta ise 70000 seviyesinin altındaki destekler 68000 sonrasında 67000 en sonunda da ve 65000 lerde.. Direnç 72500 ün üstünde.. Genel ortamın gittikçe kötüye gitmesi durumunda ise endeksteki sonraki anlamlı destek seviyesi 52000-52500 seviyeleri olabilir.. Çok düştü alınır gibi durumlara dikkat edilmeli zira bazan çok düştü gibi gözüken düşüş gene de devam edebiliyor.. Bol şanslar..

Ahmet MERGEN

Tacirler Menkul Değer

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TCMB’den Bir Hamle Daha

TCMB’nin 4 Ağustos 2011 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu  toplantısında belirlenen strateji çerçevesinde repo faiz oranlarındaki dalgalanmaların azaltılmasına katkı yapmak...

Kapat