Ahmet Mergen: Haydi Aşağıya..

 60000 e gelirken sabahki toplantı ve açıklanan vergi arttırımları zaten pimpirikli olan borsada son günlerde oluşan karların da etkisiyle satışları tetikledi. 60400 civarındaki boşluğu doldurucağımıza karar değiştirdik ve 58650 civarındaki boşluğu doldurmak üzere haydi aşağıya.. Bugün biraz tepki çıkışı yaşanabilir ama hafta sonu oluşu dolayısıyla fazla da bir şey beklememekteyim.. Zaten Avrupadaki kuruluşlardan gelen haberlerde klasikleşti artık.. Durum iyi değilmiş, karar alınması lazımmış en kısa zamanda, riskler artmakta imiş, bankaların sermayeleri desteklenmeli imiş, daha sıkı kontrol lazımmış bu finasal piyasalarda falan filan.. Bu kriz dün çıkmadı ki. 2007 de patlak verdi ve 2008 de de had safhaya erişmişti. Sene 2011 oldu ve bitiyor. Durumlar hala düzelemediği içinde yatırımcılara senet alın ve üstüne yatın demekte yatırım danışmanları açısından düşünürseniz zor bir durum. Almayı düşünenler içinde denilebilecek şey -biraz temkinli davranın ve 100 liralık almayı düşünüyorsanız mesela 20-25 liralık alın ve 57000 seviyesini de stoploss olarak kullanın- olabilir.
  

Cari açığın yarattığı endişe dolayısıyla ÖTV ve diğer kısımlarda artışa gidilmesi ithalata karşı alınmaya çalışılan bir tedbir olarak bakılabilir ama diğer yandan da döviz konusunda da önceden bazı tedbirler alınması olarak ve bütçeye gelir sağlamak olarakda değerlendirileceğinden gelin de bu durumda yatırımcılara senet alın demeye kalkın cesaretiniz varsa.. Stoploss kullanan da olmuyor zaten.
   

Vobta destek 70600-700 de.. Dirençler 73200 ve 73500 de gözüküyor ama esas dert 74200 lerde şimdilik.. Dışarıda dexia ile ilgili gelişmeler sonrası burada bankalarda son günlerde iyi hareketlilik yaşandı. Epeyi karlar oluştu. eurtry 2.5350 direncine gelip kısa vadede 2.45-2.5350 arasında bir çanak tamamladı. Yukarı katlarsa eski zirveyi hedefler katlama hedefi olarak ama her teknik analiz beklentisinin de gerçekleşeceğini düşünmemek lazım. usdtry de 1.83 te ve 1.87 ile 1.91 dirençleri oluştu. Eski MB başkanı Sn. Durmuş un da demeci vardı gene dolarla veya euro ile borçlanmayın diye.. Dövizin yukarıda tutulacağını mı anlamalıyız acaba ( politika olarak ) bir süre daha.. Cari açığın düşürülmesi için öyle gözüküyor. Altın 1680.00 direnç, 1630 civarı destek.. eurusd 1.37 destek kısa vadede.. 1.3930 da da direnç var kısa vadede.. Bol kazançlar..

Ahmet MERGEN

Tacirler Menkul Değer

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Bekle(me) Modu…

Global piyasalarda dun satis egilimi one cikarken, bunda Cin’de aciklanan dis ticaret verisinin beklentilerin altinda kalmasina bagli olarak yeniden gundeme...

Kapat