Ahmet Mergen: Haberler Cesaret Kırıcı

Değişik ülkelere ait haberler ( bilinen veya tahmin edilen şekilde diyeyim )pek iyi gelmiyor ve bunlarda piyasalarda cesaret kırıcı olmakta. Bugünkü sabah programımızda aşağıdakiler yer almakta : Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu R&I Japonya’nın notunu muhtemel bir indirim için izlemeye aldı.IMF yetkilisi, İtalya için 400 milyar euro tutarında bir kurtarma paketine yönelik görüşmelerin gelecek ay başlayabileceğini açıkladı.S&P, 15 büyük ABD bankasının kredi notunu bir basamak düşürdü.Ve tabii ki Roubini İtalyanın da muhtemelen bu gidişle iflas edebileceğini açıkladı. Bunun yanısıra S&P de Fransanın notunun görünümünün düşürülebileceğininden bahsetmekte. Fransa bakanı bunu komik ve saçma buluyormuş ama artık durum kontrolden çıktı nasıl olsa.. Kıran kırana (!) bir mücadele yaşanıyor diyelim kara mizah olarak.
  

Bizde borsa 52500 e gelişi dolayısıyla biraz sendeler gibi oldu. Satış baskısı devam edebilir zira bazı yatırımcılar kaçamadıklarını kaçıyor olabilir kendi akıllarınca, öte yandan bazı yatırımcılarda Cuma öğleden sonra başlayan tepki çıkışının yarattığı karları realize ediyor olabilir.Endeks 50500-600 civarındaki dip seviyesini tast edebilir bakalım tutacak mı tutmayacak mı diye ? Tutmazsa yeniden 49500-50000 aralığının test edilmesi gündeme gelecektir. Tutarsa 52500 ün aşılması için bir hamle daha gerçekleşebilir yukarı yönde. 52500 devirilirse o zaman 53500-54000 denemesine de kalkışabilirler. Tabii bu işler sadece matematik işlemlerle olmuyor. Biraz da içeriden ve dışarıdan çıkışı destekleyebilecek ve umut ışığı saçabilecek haber ve beklentilerin duyulması ve görülmesi gerekiyor.
  

VOB ta 63350 ve 63850 de dirençler oluştu denilebilir.hatta 63800 de kısa vadeli grafiklerde -ikili tepe- görünümü bile oluşuyor olabilir 63850 ve 62400 aralığında. 62400 istinat duvarı devrilirse 62000 deki boşlukta kapanır ve önce 61800 deki destek, sonra da ( orasınında kırılması durumunda ) 61000 deki destek seviyesinin test edilmesi amacıyla aşağıya doğru yolculukta başlar. eurusd 1.3240 a yakın yerdeki çıkşta oluşan alım boşluğunu kapatmak üzere aşağıya geliyor. Bol kazançlar..  

Ahmet MERGEN

Tacirler Menkul Değer

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Banka İsi..

Avrupa Birligi maliye bakanlari zirvesine iliskin olumlu beklentiler risk algilamalarini olumlu etkilerken, global piyasalarda dun yasanan yukselis egiliminin arkasindaki temel...

Kapat