Ahmet Mergen: Endeks 44.000′i Hedefler mi?

Dün ikinci seansta hızlanan bir düşüş yaşadık.. Üçüncü bir dip arayışının olacağını tahmin etmiştik.. 54800 den başlayan satışlar dış piyasaları etkileyebilecek haberlerin ardarda gelmesi ile hız kazandı denilebilir.. Daha çok kısa süre önce stres testlerini başarıyla geçen bankalar konusunda ABD de FED in bazı incelemelerde bulunacağı haberi zaten Merkel-Sarkozy görüşmeleri sonrası alınan vergi konuları gibi bankaları zaten rahatsız eden ve piyasayı sallayan stresli havayı iyice ağırlaştırdı.. Bu bankalarında Fransız veya Alman bankaları olabileceği ihtimali değerlendirilince önce sat sonra düşünürsün mantığıyla hareket eden yatırımcılar ağır bastı ve piyasalar satışa maruz kaldı..
 

Dax endeksinin durup dururken yüzde 6 civarında düşüşü boşuna değil.. Haberlere göre bir Avrupa bankasından kıdemli bir yönetici WSJye yaptığı açıklamada, New York FED yetkilileri Avrupa bankalarının ABD de fonlama zorlukları ile karşılaşacaklarından çok endişe ediyorlar diye konuşmuş. Bu tür haberler bilhassa bankalar üzerine gelen haberler piyasaları sert şekilde etkilemekte ve düşüşleri tetiklemekte.. Geçenlerde de Uzakdoğudaki bir bankanın bir Fransız bankasına kredi açmaması haberleri ( veya şayiası diyelim ) piyasayı bir anda 48500 e kadar getirivermişti hatırlarsanız..

 
Endeks 54000-54800 aralığında satış baskısı altına giriyor.. 48500-49000 aralığına yanaşırken de alımlar artıyor.. Bunu yatırımcı da görüyor artık.. Bu bant içindeki hareket bir süre sonra bir şekilde sonuçlanacak ve endeks bir tarafa doğru 5000 puanlık bir hareket yaşayacak.. 49000 nin altına kopma olursa ki bu durumda dış piyasalarda işler iyice kötüye gidiyor demektir o zaman hedef 44000 civarı olur.. İşler toparlanıp ta endeks 54000 nin üstüne giderse yeniden ve bunu işlem miktarı ile de destekleyebilirse o zaman önce 560000 sonrasında 58000 e doğru bir tırmanış denemesi yaşanabilir.. Görünüşe göre dışarıdaki durumu incelerseniz de işlerin ( hemen bir gecede demeyelim ama ) kısa sürede de toparlanıp şaşaalı günlere dönüleceğini de beklememek lazım.. Satıcıların hemen çoğaldığını görmekteyiz..
 

Altında yeni rekor fiyatlara gidilirken 1853.00 dolar görüldü..Zor günler geçiriliyor ve agresif olunmaması gereken bir durumla karşı karşıya olunduğunu da unutmamak lazım.. Vobta kısa vadeli drençler 630000 ve 63500 de.. Destek 61000, 60000 ve 58500 de.. Bol kazançlar.. 

Ahmet MERGEN

Tacirler Menkul Değer

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Global Resesyon ?

Ağustos Vadeli Endeks Kontrat      Dünyadaki ekonomik endişelerin yeniden alevlenmesiyle para, yönünü altına,nakite ve bonolara çevirdi.Amerika endeksleri sert düşüşlerle...

Kapat