Ağırlık Merkezi Niteliğinde Yeni Bir Borsa mı Geliyor…!

RWE Türkiye Holding CEO’su Andreas Radmacher, doğru çalışan bir  piyasa için enerji borsasının kurulması gerektiğini, spot ve vadeli işlemler piyasalarının çalışmasıyla yatırımların da hızlanabileceğini kaydetti.
 

Dünya Gazetesinin haberine göre, Radmacher, kurulacak Türkiye enerji borsasının, Güneydoğu Avrupa ile Yakın Doğu piyasalarının ağırlık merkezi olabileceği görüşünü dile getirdi.

 
Geçtiğimiz nisan ayında Turcas ortaklığı ile Denizli’de inşaatına başlanan doğalgaz kombine çevrim santrali ile Türkiye’de enerji sektörüne ilk yatırımını yapan Avrupa’nın önde gelen eneıji  devlerinden Alman RWE, varlığım uzun vadeli olarak konumlandırıyor ve  Türkiye eneıji piyasasının “güçlü ve önemli” aktörlerinden biri olmayı  hedefliyor.
 

İstanbul’da gazetecilerle bir araya gelen şirketin Türkiye  yapılanması RWE Holding’in CEO’su Andreas Radmacher, Türkiye’de enerji zincirinin üretim, toptan satış ve ticaret, perakende satış alanlarında  faaliyetlerini yoğunlaştıracaklarını ve bu alanlarda büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.
 

Türkiye’nin likit bir piyasa yapısını geliştirmek için gerekli  önkoşulları taşıdığını ifade eden Rad-mâcher, kurulacak eneıji  borsasının da Güneydoğu Avrupa ile Yakın Doğu’nun ağırlık merkezi  olabileceği değerlendirmesini yaptı. Eneıji borsasının kurulmasıyla  yatırımcıların önlerini daha rahat görebileceklerini ve kararlarını  piyasa koşullarını dikkate alarak vereceklerini vurgulayan Radmacher,  Türkiye’de özelleştirmelerle başlayan liberalleşme sürecinin şeffaf ve  likit bir piyasanın kurulmasıyla tamamlanacağını anlattı.
 

Andeas Radmacher konuşmasında özetle şu değerlendirmelerde bulundu:
 

“Türkiye dinamik ve hızlı gelişen bir ülke. Önümüzdeki 20 yılda 160  milyar Euro tutarında enerji yatırımı yapılacak. Biz de RWE olarak bu  yatırımlardan pay almak istiyoruz. Türkiye’de güçlü bir oyuncu olarak  var olacağız ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz.
 

Türkiye’de özelleştirme yapıldı, ama tabü serbestleşme için tek  başına özelleştirme yetmez.
 

Hem doğru bir piyasanın oluşması ve çalışması hem de Türkiye’nin arzu  ettiği eneıji yatırımlannın yapılabilmesi için öncelikle “derin” bir  piyasanın oluşması lazım.

 
Kurulacak eneıji borsası, fiyatlardaki oynaklığı minimum  seviyeye çekecek  özellikle yoğun enerji tüketen sanayiler vadeli kontratlarla gelecekteki risklerden korunabilecek.

 
Türkiye eneıji piyasası için tahminiz, piyasanın önümüzdeki  beş yıl içinde tam liberalleşmeyi sağlayabileceği yönündedir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
24 Mayıs Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ İspanya'da iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi'nin seçimlerde yenilgiye uğraması ve Standard & Poor's'un İtalya'nın görünümünü negatife çevirmesiyle Avrupa hisse...

Kapat