Açlık Sınırı Asgariyi Aştı!

TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre, 4 kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücreti aşıyor.
 

TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak  ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan “açlık  ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2012 Şubat ayı sonuçlarına göre,  Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi  için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 973,58 lira,  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt),  ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu  diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.171,27 lira  oldu.     
 

Bir önceki ayda açlık sınırı 958,89 TL, yoksulluk sınırı 3.123,41 TL olmuştu.     TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamaya göre, mutfak enflasyonunda aylık  artış yüzde 1,53 oranında gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı ayına  göre değişim oranı (son oniki aylık artış) yüzde 9,45 olarak  hesaplandı. Yılın ilk iki ayı itibariyle artış oranı yüzde 3,53 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,82 olarak hesaplandı.       
 

Açıklamada şu bilgiler verildi:     ”Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer  alan ürünlerin fiyatlarında Şubat 2012 itibariyle gözlenen değişim  şöyledir:       

 
Süt, yoğurt, peynir grubunda  bu ay önemli bir fiyat değişikliği  olmamıştır.            

 
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu  grupta  et fiyatı bazı marketlerde -kıyma et hariç- düşük oranda da  olsa artış göstermiş ve fakat hesaplamada yansıması fazla olmamıştır.  Tavuk fiyatı bu ay artış göstermiş, balık fiyatları ise ortalama  olarak aynı kalmıştır. Sakatat ürünleri (ciğer, yürek, böbrek)  fiyatları da değişmezken, yumurta zamlanarak tanesi 35 kuruşa  yükselmiştir. Bakliyat ürünlerinin (nohut, mercimek, kuru fasulye,  barbunya vb)  tümünün fiyatı bu ay artmıştır. Bakliyat ortalama  kilogram fiyatındaki artış yüzde 14,85 olarak hesaplanmıştır.      

 
Yaş sebze-meyve grubu, elverişsiz mevsim koşulları nedeniyle  mutfak harcamasını olumsuz etkilemeye devam etti. Ancak genel ortalama  olarak önceki aya göre sebze fiyatında gerileme ve fakat meyve  fiyatında artış olarak değişiklik izlendi. Ortalama sebze kilogram  fiyatı bu ay 3,10 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı ise 3,46 lira  olarak hesaplandı. Geçtiğimiz ay 3,35 lira olarak hesaplanan yaş  sebze-meyve ağırlıklı ortalama kilogram fiyatı ise bu ay biraz  gerileyerek 3,21 lira oldu. Yapılan hesaplamada -her zaman olduğu  gibi- pazarda bol bulunan ve satılan ürünler temel alındı.       
 
Ekmek, pirinç, un, makarna gibi ürünlerin bulunduğu grupta  ekmek  fiyatı -henüz anlaşma olmadığından- değişmemiştir. Makarna ve un  fiyatı aynı kalırken, pirinç, bulgur, irmik fiyatı artmıştır.           

 
Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden  tereyağı, zeytinyağı  ve ayçiçeği yağı fiyatı değişmemiş, margarin fiyatı ise gerilemiştir. Siyah ve yeşil zeytin fiyatlarında artış tespit edilmiştir. Bal,  reçel, şeker ve tuz ürünlerinin fiyatı bu ay yine değişmemiş, bazı  pekmez ürününde indirim yapılmıştır.  Baharat ürünlerinin (kimyon,  nane, karabiber, vb) fiyatı aynı kalmıştır. Yağlı tohum ürünlerinden (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb) ceviz ve ay çekirdeği fiyatı  artmıştır. Çayın fiyatı değişmezken ıhlamur zamlanmıştır. Salça fiyatı  ise aynı kalmıştır.”  

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İtalyan Bankalarına Açığa Satış Darbesi

Açığa satış yasağını kaldıran ülkeler arasına İtalya da katıldı. İtalyan bankaları yasağın kalkmasının ardından sert satışlarla karşı karşıya kaldı.  ...

Kapat