Açığa Satış İMKB’yi Yüzde 17 Düşürdü

Avrupa’nın yasakladığı, İMKB’nin ise yasaklamayı düşünmediği açığa satış işlemi 1-12 Ağustos arasında adeta coştu. 15 hissede 1 milyar liralık açığa satışla endeks yüzde 17 düştü.
 

‘Elinde olmayan hisse senedini, fiyatların düşeceği beklentisiyle satıp, daha düşük fiyattan geri satın almak’ anlamına gelen açığa satış, borsalarda son dönemde yaşanan global çöküşte bir kez daha gündeme geldi. Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’da geçen hafta yasaklanan, içeride ise yasaklanması düşünülmeyen açığa satışlar borsada 1-12 Ağustos tarihleri arasında yaşanan düşüşün de adeta ipini çekti. Radikal’in haberine göre İMKB-100 Endeksi’nin yaklaşık yüzde 17 oranında değer kaybettiği bu dönemde endeksi etkisi yüksek olan 15 hissede toplam 998.7 milyon liralık açığa satış gerçekleştirildi. Bu hisselerdeki açığa satış miktarı ise 234.5 milyon adet oldu. Açığa satışın yapıldığı bu hisselerde yaşanan kayıplar da endeksin 13 ayın en düşük seviyesine düşmesine neden oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan cuma günü yaptığı açıklamada, açığa satışları yasaklamayı düşünmediklerini söylemişti.

  
EN BÜYÜK SATIŞ GARANTİ’DE
 

Borsada işlem hacmi en yüksek hisse olan Garanti Bankası, açığa satışta lider hisse oldu. 1-12 Ağustos tarihleri arasında 414.4 milyon liralık açığa satış gerçekleştirilen Garanti Bankası hisseleri, bu dönemde yüzde 19,30 değer kaybetti. Endekse en fazla etki eden hisse olan Garanti Bankası, bu dönemde İMKB-100’de yaşanan yaklaşık 10 bin 100 puanlık düşüşün 1500 puanı, Garanti’deki düşüşten kaynaklandı. İki haftada 171.7 milyon liralık açığa satış yapılan İş C hisseleri yüzde 12,5, 71.3 milyon liralık açığa satış yapılan Halk Bankası yüzde 15,6, 51.2 milyon liralık açığa satış yapılan Yapı Kredi Bankası hisseleri ise yüzde 22,8 oranında değer kaybetti. Sermaye Piyasası Kurulu da (SPK) geçen hafta mevzuat hükümlerine uyulmaksızın gerçekleştirilen açığa satış işlemleri ile ilgili inceleme başlatırken, açığa satış işlemleri için başlangıçta bulundurulması gereken asgari özkaynak oranını yüzde 50’den yüzde 70’e çıkardı.
  

AÇIĞA SATIŞI YASAKLAYANLAR
 

Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika açığa satışa yasak getirdi. Yunanistan’da iki ay yasaklandı. Güney Kore’de 10 Ağustos’a yürürlüğe giren hisselerin tamamıyla ilgili açığa satış yasağı üç ay sürecek.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 17 Ağustos Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD'de geçtiğimiz yıl başlayan tahvil alım programları için ilk çağrıyı yapmış olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard,...

Kapat