ABD’den gelecek olan verilere DİKKAT!!!

EUR/USD ANALİZ

Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter gazetecilere yaptığı açıklamada, Kopenhag’da toplanan Euro Bölgesi maliye bakanlarının borç kriziyle mücadele eden bölge ülkelerine mali destek sağlamak üzere oluşturulan kurtarma fonunun miktarının 800 milyar Euro olması konusunda uzlaşma sağladığını bildirdi. Fekter, Euro Bölgesi’nin krizle mücadele için Temmuz ayında hayata geçirilecek 500 milyar Euro’luk daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve 2013 yılı ortalarında sona erecek 440 milyar Euro’luk geçici kurtarma fonu Avrupa Finansal istikrar Fonu (EFSF) bulunuyor. EFSF’nin 192 milyar Euro’su Yunanistan, Portekiz ve İrlanda için kullanıldı. EFSF ve ESM’nin 2013 yılı ortasına kadar paralel olarak mevcudiyetini korumaya devam edeceği belirtildi.

EUR/USD paritesi dün 1,3250 desteğine kadar geriledikten sonra bu destekten aldığı güçle yeniden yukarı yönlü hareket gerçekleştirdiğini sabah analizimizde belirtmiştik. Teknik görünüme baktığımızda kısa vadeli zirve noktaları test etme girişiminde bulunsa da satış baskısı neticesinde çıkışlar sınırlanmaktadır. Bu çıkışı gerçekleştirebilmesi için daha önce de belirttiğimiz 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3406 üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer parite haftanın son işlem gününde bu direncin üzerinde kapanış gerçekleştirirse önümüzdeki hafta daha net yükselişler gözlemleyeceğimiz gibi paritenin 1,3625 direncine çıkışı görülebilir. Ancak bu yükselişler paritenin uzun vadeli yönünü değiştirecek yükselişler olması beklenmemektedir. Çünkü Euro bölgesinden gelen haberlerin Euro’yu değerlendirmesi kısa vadeli etki yarattığı gibi dolar endeksinde düşüşlerin geçici olduğu gözlemlenmektedir. Uzun vadede ise Euro bölgesi için sorunların devam edeceğini, buna ilaveten Dolar Endeksinde de yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Puzzle’ı birleştirdiğimizde ise uzun vadeli tek senaryo kalmaktadır. Bu senaryo da paritenin 1,3625 direnci altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz. Şuanda parite hangi noktadan tekrar satış baskısına maruz kalacağına karar veremedi. 1,3625, 1,3510, 1,3406 çok önemli ve güçlü dirençler olarak belirlenmiştir. Bu seviyeler dışında da haftalık kapanışın hangi seviye de olacağı önemlidir. Eğer parite 1,3240 desteği altında haftalık kapanış yaparsa kısa vadeli yükseliş baskısının sonlandığından bahsedebiliriz. Bu yüzden bugünkü kapanış çok önemlidir.

Günlük olarak baktığımızda EUR/USD paritesi için 1,3310 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde 1,3406 seviyesine kadar yükselişlerin gözlemleneceğini söyleyebiliriz. Eğer 1,3310 desteği kırılırsa düşüşlerin sertleşebileceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde gelecek olan haberler paritenin seyrini etkileyebilir. Bu nedenle de makro-ekonomik haberlerin gün içerisinde takip edilmesi gerekmektedir.

Pivot;1,3310

Destek; 1,3310-1,3280-1,3250

Direnç; 1,3385-1,3420-1,3460

GBP/USD ANALİZ

ABD’de bugün açıklanacak olan ve geçtiğimiz ay yükselmiş olması beklenen tüketici harcamalarının öncesinde ve Euro Bölgesi maliye bakanlarının bölgenin kurtarma fonunun genişletilmesini görüşmeye başlamasıyla ABD endeks vadelileri artış kaydetti. Research in Motion Ltd., beklentinin altında kalan kazanç ve kâr rakamlarının ardından  yüzde 2.8 değer kaybetti. Blackberry akıllı telefonlarının üreticisi şirket, taleplerin azalmasından ötürü finansal tahminlerde bulunmayı bırakacağını söyledi. Haziran vadeli Standard&Poor’s 500 kontratları yüzde 0.3 kazançla 1,402.9 puana yükseldi. S&P 500 Endeksi bu hafta yüzde 0.4 yukarıda seyrediyo. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 artışla 13,118 puana çıktı. ABD’nin önümüzdeki birkaç çeyreğine ilişkin iyimser beklentileri bulunan Goldman Sachs Varlık Yönetimi Başkanı Jim O’Neill, konut piyasasının dönemeye başladığını, ABD’nin iyi anlamda şaşırtmaya devam edeceğini söyledi.

Uzun bir süredir üzerinde durduğumuz 1,60 direnci nihayet geçildi ve gün içi fibonacci seviyesi olan 1,6030 seviyesi test edildi. Şimdi ise artık karar verme zamanına geldi. Parite için artık ya tamam ya devam diyebileceğimiz seviyelerde hareket etmektedir. Haftalık grafiğe baktığımızda paritenin 1,6320 ve 1,6450 seviyelerini test etme ihtimali kuvvetleşti ancak buna kararı verecek olan bugünkü yapacağı kapanıştır.  Ayrıca ABD’den gelecek olan haberler ve Avrupa bölgesindeki toplantı sonucunda çıkacak olan kararlarda paritenin yapacağı kapanışı etkileyecek önemli etkenlerdir. Teknik olarak baktığımızda parite eğer bugün 1,60 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştirirse yükselişlerin devam edeceğini aksi takdirde ise yeniden satışların başlayacağını söyleyebiliriz. Yükseliş dinamiklerinin gün içerisinde etkili olduğunu, özellikle de 1,5935 desteğinin gün içerisindeki en önemli destek olduğunu söyleyebiliriz. Tepki satışlarının oluşacağı ilk direnç olarak da gün içi zirve seviyesi olan 1,6030 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,5935

Destek; 1,5975-1,5935-1,5900

Direnç;  1,6030-1,6060-1,6120

USD/JPY ANALİZ

Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisi Güney Kore, döviz rezervlerindeki dolar payını küresel krizin ortaya çıktığı 2007’den bu yana en düşük seviyesine azalttı. Güney Kore Merkez Bankası’nın bugün açıklanan 2011 yılı raporunda göre bankanın dolar rezervlerinin oranı 2010’da yüzde 63.7 seviyesinden, 2011’de yüzde 60.5’e geriledi. Bu düşüş, rezerv yöneticilerinin Çin’in yuanı ve Avustralya dolarıyla birlikte rezervlerini çeşitlendirmeye başladığını gösteriyor. Güney Kore hükümeti bu yılın başlarında Çin’in uluslararası rolünün artmasıyla yuan cinsinden varlıklar ve Çin hisselerine yatırım yapılmasına yönelik planlarını açıklamıştı. Gelişmiş piyasalardaki zayıf mali temeller ve ekonomik koşullardaki sıkıntılardan ötürü ABD Doları ve Euro’dan rezervleri çeşitlendirmeye yönelmenin geçtiğimiz yıl arttığını belirten Singapur’daki Barclays Capital’ın kıdemli bölgesel ekonomistlerinden Wai Ho Leong, bunun aynı zamanda altına ve diğer istikrarlı gelişen piyasa ekonomilerinin tahvillerine yönelime de işaret ettiğini söyledi.

USD/JPY paritesi gün içerisinde Yen’in değerlenmesi neticesinde tepki satışlarına devam etmiştir. Teknik olarak tepki satışların 82,50 direnci altında kalmaya devam etmesi durumunda devam etmesini ve daha önce test ettiği 81,80 desteğini kırma çabasında olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle de gün içerisinde 81,80 ve 82,50 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir. Kısa vadeli düşüş beklenilen USD/JPY paritesinde uzun vadeli 80 seviyesi üzerinde yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir. Bu nedenle de yaşanılacak düşüşleri 80 seviyesine zarar durdur belirleyerek alım pozisyonlarında yer alınabilir ve hedef olarak da 85,50 seviyesi belirtilebilir.

Pivot: 82, 50

Destek: 81,80-81,60-81,40

Direnç: 82,25-82,50-82,75

PETROL ANALİZ

‘Kriz Kahini’ ünvanlı ABD’li ekonomi profesörü Nouriel Roubini ve Goldman Sachs Varlık Yönetim Kurulu Başkanı Jim O’Neill Avrupa bölgesi ve petrol fiyatları ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. O’Neill son zamanlarda yükselen petrol fiyatlarına dair ise, “Ben fiyatların daha fazla artacağını düşünmüyorum. Dün Suudi Arabistan ihtiyaç olursa fiyatların kasten aşağı çekilebileceğini söyledi. Stratejik rezervlerin satışı yakında gerçekleşebilir. Fiyatlar hız kesecek” ifadelerini kullandı. O’Neill ABD ekonomisinin sonraki çeyrekte sürprizler yapabileceğini belirtti. İstihdam ve emlak sektöründe göstergelerin iyi olduğuna değinen Goldman Sachs Yöneticisi, “ABD önümüzdeki çeyreklerde bizi olumlu anlamda şaşırtabilir” dedi.  Roubini ise Avrupa’daki resesyonun bir süre daha devam edebileceğini söyleyerek, “Seçimler, petrol ve Euro’nun güçlü seyretmesi Avrupa’da durgunluğu artırabilir” diye konuştu. Avrupa’nın yapısal sorunlarının likidite vererek çözülemeyeceğini belirten Roubini, bazı ülkelerin Euro’dan çıkmasının tek çözüm olabileceğini dile getirdi.

Siyah inci’de 110 direncinden döndükten sonra tepki satışlarına gün içerisinde de devam etmektedir. Gün içerisinde 102,95 seviyesine kadar gerileyen siyah inci acaba düşüşlerine devam edecek mi? Genel görünüm olarak haftalık grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 97 seviyesi hem petrol fiyatları için düşüşlerin sınırlanacağı nokta hem de yükseliş trendinin orta kanal noktasına tekâmül etmektedir. Siyah inci için uzun vadeli belirlediğimiz yükselişlerin devam edebilmesi için belirlediğimiz destek olan 97 seviyesinin kırılmaması gerekmektedir. Bu destek üzerinde yaşanılacak düşüşler uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Teknik olarak gün içi düşüşlerin 101 dolar seviyesine kadar devam edebilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Pivot;104,50

Destek; 101,85-101,00-100,00

Direnç;  103,75-104,50-105,70

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları yılın ilk çeyreğini yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor. Gümüş de son bir yılda ilk kez çeyrek bazda yükselişe ilerliyor. Australia & New Zealand Banking Group analisti Natalie Robertson, piyasaların Çin’in görünümü konusunda endişeli olduğunu, bunun da emtia talebi için önemli olduğunu belirtti. Analist, “Çeyrek bazda metal yüzde 6 yükseldi, 2011’de yüzde 10 değerlenmişti. Dolayısıyla güçlü bir performans” dedi.

Saatlik grafikte gerçekleştirilen FLAG formasyonu neticesinde dün gün içerisinde 1645 desteğine kadar gerileyen sarı maden bu destekten tekrar toparlandı ve gün içi yükselişlerine devam etmektedir. 1668 seviyesine kadar yükselen sarı maden için 1669-16771 dirençleri önemlidir. Bu aralıktan yapılacak herhangi bir kar satışı altın fiyatlarının 1649-1645 seviyelerine kadar gerilemesine katkı sağlayabileceği gibi 1669-16771 direncinin geçilmesi sarı maden de yeni bir yükselişlerin başlanmasına neden olabilir. Bu seviyeler altının hem kısa vadeli hem de orta vadeli hareketlerini etkileyecek en önemli seviyeler olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde 1660 seviyelerden başlayan atakla 1668 dolar seviyesine kadar yükselen sarım maden şuanda 1662 dolar seviyesinde hareket etmektedir. Her ne kadar gün içerisinde yükseliş beklentisi gözlemlense de sarı madendeki kar satışlarının bitip bitmediği net olarak bilinmemektedir. Comex’te özellikle de Londra borsası kapanışına yakın hareketler altın fiyatlarında yaşanılan kar satışlarının olabilme ihtimalini artırmaktadır. Özellikle Dolar endeksine bağlı olarak hareket eden altın fiyatlarında dolar endeksinin güçsüz durumu sarı madeni yukarı yönlü hareketlerine katkı sağlamaktadır. Ancak özellikle Dolar endeksinin 78 seviyesi üzerinde kalma isteği sarı madenin kar satışlarına devam etmesine neden olabilir. Bu nedenle de bugün sarı maden eğer 1669-1671 dirençlerini geçemezse 1649-1645 dolar seviyesine kadar geri çekilmeler gözlemlenebilir. Peki altın nerelerden döner yada nereye kadar düşer sorusuna ise beklentimiz 1630-1590 Aralığından dönüş gerçekleştirerek yeniden 1700 seviyesini test etmesidir. Uzun vadeli ise kademeli bir şekilde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz sarı maden de 1530 üzerinde kaldığı müddetçe 1700,1800 ve1920 dolar seviyeleri hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot; 1654

Destek; 1654-1649-1644

Direnç; 1671-1676,5-1681

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
BRICS, IMF’den reform talep etti

BRICS ülkeleri liderleri, IMF'de gelişmekte olan ülkelerin daha güçlü oy hakkına sahip olmaları için gerekli reformların yapılması gerektiğini, bunun kredilerde...

Kapat