ABD`de yeni QE3 sinyalleri

ABD Merkez Bankası yetkilileri, enflasyon endişelerini tetiklemeden büyümeyi teşvik etmeyi hedefleyen yeni bir tür parasal genişleme programını değerlendiriyor

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Fed yetkililerinin, yeni bir tür parasal genişleme programını değerlendirdiğini yazdı. Gazetenin, Sterilize edilmiş tahvil alım programı olarak ifade ettiği habere göre Fed, bankanın, parasal genişlemenin enflasyonu hızlandıracağı kaygılarını azaltırken, büyümeyi destekleyen bir tahvil alım programını hedefliyor.

Fed`in yeni planının, çok daha kısa süreli ve düşük faili tahvil alımları şeklinde yürütülebileceği öne sürülürken, bu şekilde para sirkülasyonunun sağlanabileceği, yani sterilize edileceği belirtiliyor.

Fed`in önümüzdeki haftaki paraandnbsp; politikası toplantısında yeni bir parasal genişleme programı açıklaması beklenmiyor. ABD Merkez Bankası faizleri Aralık 2008`den bu yana sıfıra çok yakın seviyede tutuyor ve büyümeyi teşvik etmek için 2.3 trilyon dolar değerinde tahvil alımı yağtı.

Fed Başkanı Ben Bernanke, geçtiğimiz hafta Kongre`de yaptığı sunumunda QE3 sinyali vermekten kaçınarak piyasaların beklentilerini geri çevirmişti. Ancak Bernanke, istihdam piyasasındaki ılımlı ilerlemelerin ortadan kalkması ve büyümenin kötülemesi hâlinde, kırılgan toparlanmayı desteklemek üzere üçüncü tur bir tahvil alım programını değerlendirebileceklerini söylemişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yasa tamam! Emekliye zam oranı ne?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaklaşık 2 milyon emeklinin beklediği İntibak Yasası`nı onayladı. Kanunla 2013 yılı Ocak ayından itibaren emeklilere 10 lira...

Kapat