ABD: Tüketici’nin Güveni Kalmadı

Manşetlerden inmeyen AB’in kamu borcu krizi ve Washington’da yaşanan federal borçlanma limitini artırma dalaşı tüketicide güveni “sıfırladı”.  Ülkenin önde gelen tüketici anketi, Reuters/Thompson Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Indeksi’nin Ağustos son tahmininde 56 beklenirken 55.7 açıklandı.  Ağustos ortalarında yapılan ilk taramada 54.9 rakamı açıklanmıştı.  Güven Endeksi’nin aldığı bu değer en son Nisan-Mayıs 1980 ve Kasım 2008’de gözlenmişti.  Bu üç dönemde resesyonlara denk geliyor.

Taramayı yürüten ekibin başı Richard Curtin “Tüketiciler iyimserlikten hükümetin rolü hakkında umutsuzluğa varan bir karamsarlığa sürüklendi” yorumunu yaptı. Ankete katılanlardan rekor bir oran olan %25 hükümetten şikayet etti. Anketin hem şimdiki durumu gösteren altbileşkenleri hem de ileriye yönelik eğilimler zayıfladı ve resesyonla tutarlı hale geldi.

Bir yıllık TÜFE beklentisi %3.4’den %3.5’a çıkarken, 10 yıllık enflasyon tahmini ise %2.9’da kaldı.

Wall Street, yine bugün açıklanan 2Ç2011 GSMH’da artış oranını %1.3’den %1.0’e revize edilmesi ve Michigan Güven Endeksin’deki çöküşü dikkate almadı.  Beklentilerin tersine, DJ30 ve S&P500 sırası ile %1.21 ve %1.51 prim yaptı.  Euro/dolar 1.45 sınırına dayanırken, altın hafta içindeki kayıplarının bir kısmını geri alarak 1.797 dolara kadar yükseldi.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Düzeltme İşaretleri Beklentimizle Uyumlu

TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı dış ticaret verilerine göre bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %24 artan ihracat 11,9 milyar dolar,...

Kapat