ABD Senatosu Çin’e Yaptırım İstiyor

Geçen sene bu zamanlarda tüm dünya Kur Savaşları’nı tartışıyordu.  Sıcak paranın gelişmekte olan piyasalardan (GOP) çıkışa geçmesi ile gelişen ekonomi para birimleri değer yitirdi ve tartışma şimdilik kapandı.  Ama Ticaret Savaşları filmi her zaman vizyonda.

 

Son gelişme de ABD Senatosu’nun Çin’in para birimi yuan’ı suni olarak düşük tutmasından zarar gören şirketlere tazminat hakkı tanıyacak bir taslağı onaylaması oldu.  Taslağın Temsilciler Meclisin’den geçmesi ve Obama tarafıkndan onay bulması mümkün değil, ama yine de Çin  çok kızgın.  Dolar bu sabah büyük para birimlerine karşı değer kazanırken, Çin Merkez Bankası People’s Bank of China, dolar/yuan paritesini yükselterek (yuan’ın değerini düşürerek) ABD’ye meydan okudu.  Çin, taslaktan son derece rahatszı, ABD’de başkanlık seçimlerine 13 ay kala, bu konunun propaganda malzemesi haline gelmesinden ürküyor.

 

Yatırımcılar ise Çin’den paralarını çekeceklerini öne sürüyor.  Ticaret Savaşı olasılığı yanında, ekonomide çok sert bir yavaşlama ve bankaların kötü kredi oranlarının umulandan yüksek olması yatırımcıları düşündürüyor.  Bu sabah Asya’da Çin borsaları %2 üstünde prim yaparken, Milli Servet Fonu’nun banka ve sigorta şirketi hisselerinde alımlarının etkili olduğu bildiriliyor.

 

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: İlk Yarıda Net Kamu Borcu

Euro bölgesi mali krizi engelleyebilecek mi? Çözüm için siyasi irade gerektiğini her fırsatta vurguluyorum. Hafta sonu yapılan Merkel-Sarkozy zirvesinde önemli...

Kapat