ABD İstihdam: İşe alma ve çıkartmalar yavaşladı

 

Bu hafta açıklanacak bir dizi veri içerisinde en önemlisi hiç şüphesiz Cuma akşamı yayınlanacak ABD tarım dışı istihdam.   Fed’in QE3 kararından, Euro/dolar’a kadar bir çok önemli parametreyi yakından etkileyecek olan veriden önce ABD’de özel şirketlerin tahminleri de gelmeye başladı.

Yakından izlenen, ama resmi tarım dışı istihdam verisi ile tutarlı bir korelasyon (doğrusal ilişki) sergilemeyen ADP Ağustos taramasında özel sektörde net işe almalalar beklentinin (100 bin) bir kademe altında 91 bin çıkarken, Temmuz ve Haziran işe almalarda net 31 bin kişi aşağı revizyon yapıldı. Cuma akşamı açıklanacak resmi veri için büyük finans sitelerinin yaptığı anketlerde ortalama 80-100 bin  kişi arasında artış belirlendi.

Son zamanlarda pek ilgi görmeyen, ama en az ADP kadar anlam ifade eden Challenger Lay-off (işten çıkartma) serisi ise Temmuz’daki 16 aylık zirveden sonra şirketlerin Ağustos’da işten çıkartmaları %23 azalttığını ortaya koydu. Yine de 2011’de işten çıkartmalar bir yıl öncesine göre %47 yukarda seyrediyor. 

Ekonomistlere göre ABD’de halen %9 civarında seyrden işsizliğin tüm istihdama doğru gerilemesi için ayda 200 bin civarında yeni işe alma gerekli.  Ekonomi ikinci çeyreğin başından bu yana bu düzyede istihdam üretemiyor.  Ancak, son verileri değerlendiren Macroeconomic Advisors CEO’su Joel Prakken “Ekonominin halen resesyonda olması ihtimali çok ama çok düşük” dedi.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs: Borsalar Eylül’de Gülecek

  Goldman Sachs baş stratejisti Abbey  Joseph Cohen dün CNBC-TV’de yaptığı söyleşide Eylül’de Ağustos’a göre çok daha iyi bir borsa...

Kapat