ABD İçin Vakit Daralıyor

ABD’de borçlanma limiti krizine çözüm bulunması çabalarından dün de sonuç çıkmadı. Günü kendi planları üzerinde çalışarak ve kendi aralarında toplantılar yaparak geçiren Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili kongre üyeleri arasında kamplaşmanın yaşandığı   belirtiliyor.
 

CNN’in haberine göre, çözüm bulmak için vaktin artık iyice daraldığı borç   limiti krizi, tarafların kendi planlarını geliştirme çabasına yönelmesiyle yeni   bir çıkmaza girdi. CNN’e açıklama yapan Demokrat Partili üst düzey yetkili, ”Çıkmaza   girdik. Uğraşıyoruz ama karşı taraf hiçbir taviz vermiyor” dedi.
 

Reuters’ın haberinde de karşıt kamplara bölünen ve kendi aralarında   toplantılar yapan cumhuriyetçi ve demokrat kongre üyelerinin çabalarından anlaşma   çıkacağına dair hiçbir belirti bulunmadığı, her iki partinin kendi planlarının   peşinden gitmesinin ABD’yi temerrüde düşmeye daha da yaklaştırdığı, dahası, taviz   vermede isteksiz davranan her iki taraf arasındaki ayrılıkların hiç olmadığı   kadar geniş bir boyuta ulaştığı yorumu yer aldı.
 

Kongreyle ilgili yayın yapan The Hill gazetesi ise internet sitesindeki   haberinde, borçlanma limitinin yükseltilmesi ve bu sayede ülkenin temerrüde   düşmemesi için son tarih olan 2 Ağustosa 8 gün kala senatodaki demokrat çoğunluk   lideri Harry Reid ile Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’ın ayrı planlar   üzerinde çalışma kararının kongreye planları birleştirip Obama’ya tek paket   sunmada çok az zaman bıraktığına dikkati çekti.

 
-OBAMA, KONGRE’DEKİ DEMOKRAT LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ-

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama, dün senatodaki demokrat çoğunluk   lideri Reid ve Temsilciler Meclisi’ndeki demokrat azınlık lideri Nancy Pelosi ile   Beyaz Saray’da  toplantı yaptı.
 

Kongredeki demokrat liderlerin   toplantıda Başkan Obama’ya, cumhuriyetçilerle yürütülen görüşmelerdeki son durum   hakkında bilgi verdiğini, Reid’in senatodaki demokratlar olarak hazırladıkları   alternatif çözüm planının ayrıntılarını Obama’yla paylaştığını bildirdi.
  

Reid, toplantının ardından yaptığı açıklamada, cumhuriyetçilerin federal   hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi için kısa vadeli çözümde ısrar etmesi   yüzünden Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile iki partili bir anlaşma   hedefi doğrultusunda yürütülen görüşmelerin kesildiğini kaydederek, Obama, Pelosi   ve kendisinin buna karşı olduklarını yineledi.

 
-SENATO’DAKİ DEMOKRATLARIN ÇÖZÜM PLANI-
 

Reuters, Senatör Reid’in Obama’ya sunduğu plana dair ayrıntılara yer   verdiği haberinde, planın gelecek 10 yıl süresinde federal harcamalarda 2,5   trilyon dolar civarında kesinti öngördüğünü, ayrıca hükümetin borçlanma   yetkisinin de seçim yılı olan 2012′nin sonuna kadar uzatılmasının tasarlandığını   bildirdi. Habere göre, planda dikkati çekici nokta ise cumhuriyetçilerin   taleplerine uygun olarak, planın vergi artışlarını içermemesi. Dolayısıyla planın   bu yönünün, herhangi bir anlaşmanın harcama kesintileri ve daha fazla vergi   arasında denge oluşturması gerektiğini ileri süren Başkan Obama’nın prensibini   ihlal etmiş olacağı yorumu yapılıyor.
  

Senatodaki demokratların planı Medicare, Medicaid gibi en pahalı sosyal   güvenlik programlarının birçoğuna dokunmazken bazı yardım programlarında   tasarrufa gidilmesini içeriyor.
 

Reid, toplantının ardından yaptığı açıklamada, partisinin sunduğu planın   cumhuriyetçilerin iki önemli kriterini karşıladığını belirterek, bunlardan   birincisinin, planın 2012 yılı sonuna kadar borçlanma limitindeki yükselişe denk   miktarda ya da onu geçecek düzeyde harcama kesintilerini öngörmesi, ikincisinin   de yeni vergi gelirlerini içermemesi olduğunu söyledi.

 
Senatör Reid, ”Boehner’ın ‘benim dediğim olur’ yaklaşımını terk   edeceğini ve iki partili bir uzlaşıyı oluşturma çabalarında bize katılacağını   umuyorum” dedi.

  
-BOEHNER, BUGÜN KENDİ PLANINI TARTIŞMAYA AÇMAYI PLANLIYOR-
 

Cumhuriyetçi bir kongre çalışanı, The Hill gazetesine yaptığı açıklamada,   Boehner’ın hedefinin bugün Cumhuriyetçi Partili üst düzey kongre üyeleriyle   kapalı kapılar ardında düzenlenecek toplantıda kendi çözüm planını tartışmaya   açmak olduğunu, planın metninin da aynı gün içinde kamuoyuna açıklanması ve hafta   içinde oylamaya sunulmasının planlandığını belirtti.

 

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, gün içinde Temsilciler   Meclisi’ndeki cumhuriyetçi üyelerle düzenlediği telekonferansta, cumhuriyetçi   milletvekillerine birlik halinde olma ve sağlam durma çağrısında bulundu ve bugün   sunmayı planladığı çözüm teklifiyle ilgili bilgi verdi.
 

Borç krizine çözüm bulmada, Obama’nın ”tek seferlik” yaklaşımının   aksine kongreyi gelecek yıl başında borçlanma limitini tekrar yükseltmek zorunda   bırakacak iki aşamalı stratejiden yana olan Boehner, her iki partinin önemli   ölçüde harcama kesintilerine gerek duyulduğu konusunda mutabık olduğunu   kaydederek, ”Bazılarınızın fedakarlık yapması gerekecek. Ekip olarak bir arada   durursak baskı gücümüz en üst düzeyine ulaşır ve bizimle anlaşma yapmak zorunda   kalırlar, bölünürsek baskı gücümüz de minimuma iner” diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Faiz (Cem Şengezer)

Düşüş beklentisi bitebilir Geçen hafta gördüğümüz düşük seviye “aşırı durum” değerlendirmesine götürebilir ve yükselişin önü açılabilir. Belirtmiş olduğumuz destek seviyesinin...

Kapat