ABD Faizi Altı Aylık Dipte, Asya’da Güçlü Alımlar

 

Tokyo saati ile 13:30’da MSCI Asya-Pasifik Endeksi %1 kazançla haftanın kaybını geri alıyor.  Son iki gündür soluklu bir yükselişe geçen Asya borsalarında katalist Çin ve Japonya dışında kalan ülkelerden iyimser büyüme verileri grelmesi.  Çin’de ise Nisan enflasyonu %5.3, ilk çeyrekte ise şirket karlıra hafif bir yavaşlama ile %29.5 civarında arttı.  Ancak, Şangay Endeksi yedinci gün arka arkaya düşüyor.  Nikkei225 de %0.4 ekside. Fukuşima’daki radyasyonlu su kontrol altına alınamıyor. Ülkede Nisan TÜFE artı çıkarken, ekonomi çok güçsüz.

ABD’de Nisan tüketim verileri (A/A +%0.5) ve 1Ç20111 GSMH 2ci revizyonunun (%1.8) yetersiz çıkması, Wall Street’i çok üzmedi.  Büyük endeksler artıda kapanırken, bu sabah Asya’da petrol rallisi sürüyor.  IMF’nin Yunanistan’a sıradaki kredi dilimini ödemeyeceğini ihtar etmesine karşın, yatırımcılar Euro/dolar’ı 1.4257’ye kadar itti.

Zayıf ekonomik verilerin ardından Fed’in bir kez daha faiz artırımını geciktirebileceği, hatta QE3 başlatabileceği beklentisi ile Asya’da gösterge ABD 10 yıllık tahvilin getirisi %3.063 ile son altı ayın en düşük düzeyine geriledi.  ABD’de Fed’in çok yakından takip ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek bireysel tüketim harcamalarında yıllık artış %1.4 olurken yatırımcılar Bernanke’in emtia enflasyonunun geçici olduğu öngörüsünün doğru çıkmasını kutluyor.

G8 deklarasyonu ise kürede sürdürülebilir büyümenin başladığını müjdelerken, artık gelişmiş ekonomilerde ilk önceliğin hızla artan kamu borcuna karşı tedbir almak olması gerektiği vurgulandı.

AB’de bugün Mayıs güven endeksleri yayınlanacak, gerileme bekleniyor. Euro rallisi çok kırılgan, dah çok doların terkedilmesinden kaynaklanıyor.  Atina artık iflasın eşiğinde, yatırımcılar her an paniğe kapılabilir. Türkiye’de ise artan risk iştahının etkisiyle iyimser bir açılış bekleniyor.  Ancka, seçime yönelik kaygılar ve TCMB’nin artık güven tamamen yitirmesi başlıca sorunlar. Kalıcı bir ralli beklemek için henüz erken.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Süleyman Yaşar: Türkiye’yi Karıştıran Ağır Petrol mü?

Petrol uzmanları, yeraltından kolayca çıkarılan petrolün artık sonuna gelindiğini, bundan sonra “ağır petrolün” çıkarılmaya başlanacağını belirtiyorlar. Tabii bunun da bir...

Kapat