ABD Ekonomisi Yavaşlıyor

ABD ekonomisinin ikinci çeyrek büyüme  oranı, yıllık bazda yüzde 1,3′den yüzde 1′e revize edildi.
 

ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre, ülkenin gayri safi yurtiçi   hasılası (GSYH) yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1 oranında büyüdü.   Bakanlık daha önce ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,3   oranında büyüdüğünü açıklamıştı.
  

Ekonomistler, ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,1   oranında büyüyeceğini tahmin ediyordu.

  
İkinci çeyrek büyüme verisinin aşağı yönlü revize edilmesinde stoklardaki   küçük artış ve ihracattaki yavaşlama etkili oldu.
  

Ülkenin GSYH’si ikinci çeyrekte çeyrek bazda yüzde 0,4, yılın ilk altı   ayında ise yalnızca yüzde 0,7 oranında büyüme kaydetti. Böylece ABD ekonomisi,   2009 yılı ortalarından bu yana en yavaş altı aylık büyümeyi gerçekleştirdi.
 

ABD’nin ihracatı yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,1, ithalatı ise yüzde   1,9 oranında arttı. Bakanlığın daha önceki tahminlerine göre, ihracat söz konusu   dönemde yüzde 6, ithalat ise yüzde 1,3 artış göstermişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toplantı Sonrası Piyasalardaki Son Durum ( 27.08.2011 – 01:58)

Bernanke'nin toplantı sonrası yapmış olduğu açıklamalardan sonra ABD borsalarında sert satışlar yaşanırken haberin etkisinin geçmesi ile ABD borsaları kayıplarını telafi...

Kapat