ABD ekonomisi kötünün iyisi!

ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.2 ile beklenenden daha yavaş büyüdü.

ABD ekonomisi 2012 yılının ilk çeyreğinde, stoklardan gelen daha küçük çaplı katkının, bir yılı aşkın sürenin en hızlı büyümesini gösteren tüketici harcamalarının etkisini gölgelemesi sonucu, beklenenden daha yavaş büyüdü.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

ABD`de üretilen tüm mal ve hizmetlerin değerini gösteren gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ilk çeyrekte, yıllık bazda yüzde 2.2 büyüdü. Bu veri, geçen çeyrekte yüzde 3 büyümüşü. Bloomberg News`un anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına göre, büyümenin yüzde 2.5 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Ekonominin yüzde 70`lik kısmını kapsayan hanehalkı harcamaları, beklentileri aşarak yüzde 2.9 arttı.

İstihdam yaratma ve gelir artışları, otomobil bayilerinin ve Target Corp. gibi perakendecilerin satışlarını artırmaya yetti ve ABD ekonomisinin denizaşırı piyasalardaki zayıflıkla baş etmesine yardımcı oldu. Fed yetkilileri bu hafta, büyümenin “ılımlı” kalması beklediklerini belirttiler ve bu durum, borçlanma faizlerini en az 2014 yılının sonuna kadar düşük seviyelerde tutma taahhütlerini destekliyor.

New York`ta FTN Financial baş ekonomisti Christopher Low, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, “Bu, nihai talepten daha fazla büyüme gelmesi ile birlikte, sağlıklı bir çeyrekti” dedi ve “Tüketici harcamaları arttı. Sürdürülebilir toparlanma yönünde ilerliyoruz. Ancak zafer ilan etmek için çok erken” yorumunda bulundu.

Bloomberg News`un anketine katılan 85 ekonomistn büyüme tahminleri yüzde 1.2 ile yüzde 3.6 arasında gerçekleşti. Bu açıklama, bu yıl yapılacak üç açıklamanın ilkiydi. ABD`li yetkililer, yeni verilerin gelmesi ile birlikte ilk çeyrek büyümesini Mayıs ve Haziran aylarında revize ederek iki kez daha açıklayacak.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış Ticaret Beklentisi

Haftaya Ptesi Mart ayı dış ticaret verileri açıklanıyor.  (11 Mayıs Cuma da Mart cari açık geliyor)   Piyasa beklentisi Mart...

Kapat