ABD Bankalarının Başı Büyük Dertte

New York Times haberine göre ABD’nin ipotek bankaları olan Fannie Mae ve Freddie Mac’i denetleyen kurul Federal Housing Finance Agency (FHFA) eksik evraklı veya abartılı tanıtımlı ipotek VIDIMIKLAR’ı ihraç eden büyük bankalara karşı tazminat davası açmak üzere.  NYT, FHFA’nın son günlerde bankalara karşı 64 arama emri çıkartarak bütün ipotek VIDIMIK dosyalarını incelemeye aldığını da öne sürdü. 

JPMorgan, Bank of America ve Morgan Stanley’in de davaya taraf olacak bankalar arasında olması bekleniyor.  FHFA, geçen yaz UBS’e karşı davada 900 milyon dolar tazminat talep etmişti.  Mahkeme sürüyor.  Geçen ay ise Bank of America aynı konuda yargıya gitme tedidinde bulunan özel yatırımcılara 8.5 milyar dolar tazminat ödemişti.  Eğer FHFA dava açarsa halen bu VIDIMIK’ları portföylerinde tutup zarar üstüne zarar yazan büyük fonlr ve emekli sandıklarının da davaya katılması bekleniyor.

Bu dava, halen çeşitli eyalet mahkemelerinde süren ve bankaların eksik ve hileli evrakla ipotek kredilerini ödeyemeyen konuztedelerin evlerini haczettiği suçlamasını içeren davaların üstüne geliyor.  Hileli-eksik evrakla hacizde eyalet savcıları ile banka temsilcileri arasında 20 milyar dolarlık bir tazminat üzerine anlaşma sağlanmak üzereyken, bankalar teklifi geri çevirmişti.

Fannie Mae ve Freddie Mac’ın VIDIMIK’lardan dolayı 50 milyar dolar civarında zararı olabilir.  Her iki kurum da FHFA gözetiminde faaliyetlerini sürdürüyor (yani aslında iflas etmiş durumda). Bankaların davayı kaybetmeleri halinde, konu olan VIDIMIK’ları geri almaları veya tazminat ödemeleri gerekecek.  Henüz olası zararın boyutu hakkında rakamlar ortaya atılmadı, ama ilerki günlerde ABD bankacılık sisteminin sermaye yeterliliğinin de tartışmaya açılması mümkün.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü İstihdam Raporu “Altın”a Yaradı

ABD’den gelen kötü tarım dışı işsizlik raporu altına yaradı. Kötü veri sonrası altın son 4 haftaki en büyük zıplamasını yaptı....

Kapat