ABD, 11 Ülkeyi Yaptırımlardan Muaf Tutacak

ABD yönetimi, İran’dan   ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle 10 AB ülkesi ve   Japonya’yı yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yaptığı yazılı açıklamada, ilk   aşamada 11 ülkenin İran’dan petrol alımlarında önemli ölçüde kesintiye gittiğini   bildirerek, bu ülkeleri Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Yunanistan,   İtalya, Japonya, Hollanda, Polonya, İspanya ve İngiltere olarak sıraladı.

Clinton, bunun sonucunda, 2012 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nın 1245   sayılı bölümünde yer alan yaptırımların, bu 11 ülkedeki finansal kuruluşlara,   süresi uzatılabilecek şekilde 180 günlük dönem için uygulanmayacağını ve bu   yöndeki bildirimin Kongre’ye sunulduğunu belirtti.

Bu ülkelerin attığı adımların kolay olmadığına işaret eden Clinton, şöyle   devam etti:

”Bu ülkelerin, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu bu kritik zamanda   enerji ihtiyaçlarını yeniden düşünmeleri ve bağımlı oldukları İran petrolüne   süratle alternatifler bulmaya başlamaları gerekiyordu. AB ülkelerinin, 23 Ocak   itibariyle İran’dan ham petrol ithalatına yasak getirmesi, onların, İran’ın   uluslararası yükümlülüklerine uymamasından sorumlu tutulmasına olan   bağlılıklarını ve dayanışmalarını gösteriyor. Japonya’nın ham petrol alımlarını   büyük ölçüde düşürmesi de bu ülkenin son bir yıl içerisinde karşı karşıya kaldığı   enerji ve diğer alanlardaki olağanüstü zorluklar düşünüldüğünde ayrıca dikkate   değer. Bu ülkeleri, adımlarından dolayı kutluyoruz ve İran’dan petrol ithal eden   diğer ülkeleri de onların örneğini takip etmeye çağırıyoruz.”

Clinton, yasanın geçmesinden sonraki sadece iki aylık sürede, İran’ın   petrol ihraç pazarlarının daraltılmasında ve İran Merkez Bankası’nın dünya   finansal sisteminden izole edilmesinde gelişme kaydettiklerini bildirdi.

ABD’nin, izlediği yolu değiştirmesi için İran rejimine büyük çaplı   baskılar uygulayan eşi benzeri görülmemiş bir uluslararası koalisyona öncülük   ettiğini belirten Clinton, ”Güçlü baskıyla birlikte diplomasi, uğraşını   verdiğimiz uzun vadeli çözümleri sağlayabilir. Uluslararası yükümlülüklerini   yerine getirmesi için İran üzerindeki baskıyı artırmada uluslararası   ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

ABD Kongresi’nden geçtikten sonra 31 Aralık 2011′de ABD Başkanı Barack   Obama tarafından imzalanan düzenleme, İran’a ağır yaptırımların yanında, İran Merkez Bankası ya da ”kara liste”deki diğer İran mali kurumlarıyla iş yapan yabancı finansal kuruluşlara da yaptırım uygulanmasını öngörüyor. 28 Haziran’da   yürürlüğe girecek düzenleme kapsamında Obama’dan, ”İran’dan petrol ya da petrol   ürünlerinin alımı için” yabancı finansal kuruluşlara yaptırım uygulaması   isteniyor. Ancak yasada, İran’dan petrol alımlarını önemli ölçüde düşüren   ülkelerin yaptırımlardan muaf tutulmasını öngören bir düzenleme de yer alıyor.   Yasa ayrıca ABD Başkanı’na, ulusal güvenliği dayanak göstererek belirli hallerde   ülkelere istisna uygulama yetkisi de veriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi de yeni   yaptırımlardan muaf tutulması kararı alınan 11 ülkenin dışında 12 ülkenin daha   İran’dan ham petrol ithal ettiğini belirterek, ”Bu 12 ülkenin, ne tür adımlar   atabileceklerine karar vermeleri için önlerinde bu 11 ülke örneği bulunuyor”   dedi.

 

 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mahfi Eğilmez: Döviz ve Altın Rezervleri Ne İşe Yarar?

Dışticarette, günlük hayattadünya çapında alış verişte kullanılan ve herkes tarafından kabul gören paralararezerv para deniyor. Kâğıt para altın karşılığı olarak...

Kapat