ABD’nin Notunun Düşürülmesi Dolara Yarayabilir

Danske Bank analisti Kasper Kirkegaard’a göre ABD’nin  kredi notunun düşürülmesi olasılığı bulunuyor ve yatırımcıların  sadece birkaç ay öncesine kadar düşünülemez olarak görülen bu  olaya karşı dikkatli olması gerekiyor.
 

Ancak Kirkegaard’a göre ABD’nin kredi notunun düşürülmesi,  ABD Doları üzerinde olumsuz bir etki yaratmaya bilir. ABD Doları’nın Bretton-Woods sisteminin hakim olduğu global ekonomide rezerv  para birimi konusunda bulunduğuna işaret eden Kirkegaard, normalde  notu düşürülen ülkenin para biriminin değer kaybetmesi gerektiğini, ancak  ABD Doları’nın bu konumunun durumu karmaşıklaştırdığını vurguladı.

 
Kirkegaard, ABD’nin kredi notunun indirilmesi ve yatırımcıların risk  iştahının düşmesi, güvenli liman arayışlarının başlaması halinde  ABD Doları’nın iyi bir konuma gelebileceğini belirterek, “ABD Dolara  piyasasını Dünya’daki en likit piyasa, ABD Hazine kağıtları şu ana  kadar sermayeyi korumak için en iyi enstrümanlar olarak görülüyorlardı” diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Paritesinde Düzeltmelerin Sonuna Yaklaşılmaktadır…

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası bugün açıkladığı çeyrek dönem Banka Kredi Araştırması´nın Euro Bölgesi bankalarının 2. çeyrekte kredi standartlarını sıkılaştırdıklarını ve kredilerde...

Kapat