ABD’nin CDS’leri Uçuyor

ABD’nin CDS’leri Çarşamba günü rekor seviyeye tırmandı. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin CDS’lerindeki yükseliş, Washington Hükümeti’nin borçlanma sınırının yükseltilmesi konusundaki anlaşmazlıkların, temerrüt baskısını artırdığının da bir kez daha sinyalini vermiş oldu.
 

ABD’nin temerrüdü önlemek üzere borç tavanını yükseltmesi için verilen sürenin dolmasına yalnızca 6 gün kaldı. ABD piyasalarında ABD’nin kredi değerini yansıtan  euro cinsinden sigorta tahvillerinin alım ve satışları sığ bir piyasada işlem görürken, ülkenin CDS’leri temerrüt ihtimalini fiyatlamaya başladı.
 

ABD’nin şu zamana kadarki CDS’lerinin likiditesinin diğer ülke piyasalarındaki kıyasla çok daha düşük olduğunu hatırlatan Credit Suisse’in stratejistlerinden Ira Jersey, ancak piyasaların temerrüt riskinden ötürü endişelenmeye başladığına dikkat çekti.
 

ABD’nin 1 yıllık CDS’leri bu hafta ani bir yükseliş kaydetti ve Çarşamba günü Londra’da 90 baz puandan işlem gördü. ABD’nin CDS’leri Mayıs 2009’da kaydedilmiş olan en yüksek seviyenin de üzerine çıktı.
 

Diğer yandan, yakın dönemdeki temerrüt riskini daha yüksek gören piyasalarda 1 yıllık CDS’ler 5 yıllık CDS’lerden ilk kez daha yüksek bir puanla fiyatlandı. ABD’nin 5 yıllık CDS’leri 65 baz puandan işlem görüyor.
 

Piyasanın riske maruz kalma oranını da yansıtan CDS’lerin ABD piyasalarındaki işlem hacmi 4.9 milyar dolara ulaşıyor.

Kaynak: Bloomberg

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ford’un kârı %8 geriledi

Ekonomik krizden ciddi zarar görmüş olan ABD'nin en büyük otomotiv şirketlerinden Ford'un 2. çeyrek kârları yüzde 8 düştü

Kapat