ABD’den Yine Beklenen Sonuç Gelmedi

ABD’de borç krizine çözüm bulmak için   artık vaktin dolmak üzere olmasına rağmen, Kongre’de Cumhuriyetçiler ve   Demokratlar arasındaki bölünmeler hala aşılabilmiş değil.

 
Senato ve Temsilciler Meclisi’nde bugün bir plan teklifi üzerinde yapılan   oylama, iki parti arasındaki kutuplaşma ve ideolojik farklılıkların ne kadar   derin olduğunu gözler önüne serdi.
 

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’ın hazırladığı ve kendi partisi   içindeki itirazları bir türlü aşamaması nedeniyle Meclis’te oylamaya sunulmasını   daha önce iki kez ertelediği çözüm planı, Temsilciler Meclisi’nde  oylandı.
 

Harcamalarda 900 milyar dolar civarında kesinti öngören ve federal   hükümetin borçlanma limitini de buna yakın bir miktarda artıran plan,   Cumhuriyetçi Parti içindeki özellikle muhafazakar Çay Partisi destekli yeni   milletvekilleri tarafından desteklenmiyordu ve Boehner da, tasarının geçmesi için   gereken 218 oyu garanti altına almadıkça planı Meclis gündeminde getirmeyi   sürekli erteliyordu.
 

Boehner’ın, sözkonusu muhafazakar milletvekillerinin taleplerine uygun   şekilde içeriğinde birtakım değişikliklere gitmesinin ardından plan bugün   Meclis’te oylandı ve 210′a karşı 218 oyla kabul edildi. Plana Demokrat   milletvekillerinin tamamı, Cumhuriyetçi milletvekillerinin ise 22′si karşı oy   kullandı. Ancak plan, Temsilciler Meclisi’nde onaylandıktan sadece iki saat   sonra, beklendiği gibi, Demokrat çoğunluklu Senato’da reddedildi.
 

Demokratlar, planın, borçlanma limitini geçici olarak artırması ve   gelecek yıl içinde Kongre’de yeni bir oylamayı gerektirdiği gerekçesiyle   reddediyorlar, çünkü ABD Başkanı Barack Obama’nın yeniden seçilebilmek için uğraş   vereceği 2012 yılı içinde Kongre’de bugünküne benzer bir krizin yeniden   yaşanmasını istemiyorlar. Ayrıca plana, muhafazakar Cumhuriyetçilerin itirazlarını aşmak için daha sonradan eklenen, bütçenin dengelenmesi için   anayasal değişiklik öngören düzenlemeye de Beyaz Saray ve Demokratlar karşı   çıkıyorlar.
 

-GÖZLER REID’IN PLANINDA…-
  

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de, Boehner’ın planının Temsilciler   Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, planın ABD’de birkaç   ay sonra yeni bir borçlanma limiti krizine neden olabilecek unsurları içinde   barındırdığını ifade ederek, vaktin daralmasıyla birlikte, liderlerin temerrüde   düşmeyi önleyecek bir uzlaşıya varmak için derhal birlikte çalışmaya başlamaları ve bütçe açığının dengeli biçimde azaltılmasının temelini atmaları gerektiğini   vurguladı.
 

Carney, Başkan Obama’nın Senato’daki Demokrat ve Cumhuriyetçileri,   Temsilciler Meclisi’ndeki iki partinin de desteğini alabilecek bir plan üzerinde   ortak zemin bulmaya çağırdığını kaydetti.
 

Şimdi gözler Senato’daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid’in   hazırladığı plan teklifine çevrildi. ABD Başkanı Obama’nın de desteğini alan   planını, Senato’daki Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell tarafından daha   önce teklif edilen “yedek plan”daki bazı bölümleri içine katarak revize eden   Reid, şimdi planını Senato’da en geç pazartesi gününe kadar oylamaya sunup   onaylatmayı amaçlıyor. Reid’in revize ettiği planın, ABD Başkanı Obama’ya   borçlanma limitini üç aşamada yükseltmesi için yetki veriyor.
 

Reid, yaptığı açıklamada, “Son tren istasyondan kalkıyor ve bu, temmerüde   düşmeyi önlemek için son şans” ifadesini kullandı. Cumhuriyetçi muhataplarını,   müzakere etmede isteksiz davranmakla eleştiren Reid, “Uzlaşı olmadıkça ve plan   teklifimi reddettikleri müddetçe, bir ekonomik felakete doğru gidiyoruz” şeklinde   uyarıda bulundu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Temsilciler Meclisi Borç Tavanı Yükseltmesini Onaylayacak mı ?

14,3 trilyon dolarlık borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunda sürenin dolmasına yalnızca 1 gün kala taraflar anlaşmazlığın giderilmesinde önemli bir mesafe kaydetti....

Kapat