ABD’den Türk Bankası’na İran Yaptırımı Uyarısı

 

ABD Hazinesi İran’a karşı uygulanan  finansal yaptırımlara uymayan birkaç bankayı kara listeye almaya hazırlanıyor.          ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı David Cohen,  Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, ABD Hazine Bakanlığı’nın   Kapsamlı İran Yaptırımları Yükümlülük ve Tasfiye Yasasını (CISADA) sıkı biçimde  uygulayacaklarını söyledi. Şimdiye kadar İran dışında hiçbir bankaya bu yasa   uygulanmadı.

Bu yasanın birçok bankanın kara listeye alınan İranlı kuruluşlarla iş yapmasını engellediğini, ancak bazılarının ise iş yapmayı sürdürdüğünü ve Hazine  Bakanlığının onları bulmaya odaklandığını ifade eden Cohen, ”İlk seçeneğimiz  onların faaliyetlerine son vermek ve ikinci en iyi seçeneğimiz ise yaptırımları   uygulamak” dedi.

         -TÜRKİYE’DEN BİR BANKA-

Senato Bankacılık Komitesi’nde New Jersey’den Demokrat Partili Senatör

Robert Menendez, Hazine Bakanlığının CISADA’yı, Türkiye’deki bankalar dahil  layıkıyla uygulamadığından kaygı duyduğunu söyleyerek, ”Anlıyorum ki şu anda bir   İranlı bankayla iş yapan Türk finansal kuruluşları bulunuyor. Onlara yaptırıma   hazır mıyız?” dedi.

Menendez’in sorusuna yanıt veren Cohen ise, ”Yasayı uygulamada kararlıyız. Ve sizin de söylediğiniz gibi bizim görüşme önerilerimize karşılık

vermeyen bir finansal kuruluş var ve bu kuruluş CISADA’ya göre yaptırım

 uygulanabilir faaliyetlerde bulunuyor. Bu kuruluşu çok güçlü biçimde

izleyeceğiz” diye konuştu.

Hazie Bakanlığının, İran Merkez Bankasının terörist faaliyetlerin ve

silahların yaygınlaştırılmasının finanse edilmesine doğrudan dahil olup olmadığı   konusunda kanıt aradığını ifade eden Cohen, herhangi bir kanıtın İran’a karşı   yaptırımlar kararına destek vereceğini kaydetti.

ABD’de Temmuz 2010′da kabul edilen CISADA, terörizmi desteklediği ve

nükleer programının barışçıl amaçlı olmadığı gerekçesiyle İran’a yaptırım

uygulamayı amaçlıyor. ABD bu yasayla İran ile finansal ve ticari ilişki içindeki  ülkelere baskı yaparak, bu ilişkilerini kesmesini istiyor.

Geçen hafta İstanbul ve Ankara’da hükümet ve bankacılık sektörü

temsilcileriyle temaslarda bulunan Cohen, görüşmelerin odak noktasını,

uluslararası toplumun taleplerini yerine getirmeyi reddeden İran’a yönelik

küresel yaptırımlar konusunun oluşturduğunu belirtmişti.  Türkiye’den hiçbir bankanın, ABD’nin, İran’ın silahlanma faaliyetlerine  ve terörizme desteğe bulaştığını belirlediği hiçbir bankayla  finansal işlem  yapmaması gerektiğini, bu finansal kuruluşların uluslararası toplumla bağlarının tamamen kesilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Cohen, Türkiye’de şubeleri   bulunan ”İranlı Bank Mellat’ın” da bunlardan biri olduğuna işaret etmişti.

Cohen, Türkiye’de yaptığı görüşmelerde, ABD, AB, Japonya ve Güney

Kore’nin silahlanmaya destek verdiğini belirttiği ”Bank Mellat’ın”, Türkiye’deki şubeleri de dahil olmak üzere tamamen izole edilmesinin önemine  değindiğini söylemişti.

 Kaynak:    AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Credit Suisse, S&P500 1275 Puana Çıkardı

Credit Suisse stratejisti Doug Cliggott, ABD Doları’ndaki zayıflığa bağlı olarak şirketlerden güçlü karlar gelmesinin beklendiği belirterek  S&P 500 için 2011...

Kapat