ABD’de Michigan Tüketici Güven Endeksi 31 Yılın En Düşük Seviyesinde

ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi Ağustos ayında, Mayıs 1980′den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu hareket, zayıf istihdam artışlarının ve hisse senedi piyasasındaki volatilitenin hanehalklarının beklentilerini bozduğunu işaret ediyor.
  

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi Ağustos ayında, önceki ay seviyesi olan 63.7′den 54.9′a geriledi. Bu verinin 62 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. İşsizlik oranı yüzde 9 gibi yüksek seviyelerde seyrederken ve firmalar istihdam artırmada isteksiz davranırken, hisse senetlerinin 2008 yılından bu yana en hızlı haftalık düşüşünü göstermesi ve S&P’nin ABD’nin en üst seviyedeki kredi notunu düşürmesi, tüketicilerin endişelerini artırdı. Yükselen kötümserlik hanehalkı harcamalarının daha da yavaşlaması ve Fed yetkililerinin bu hafta “beklenenden daha yavaş gerçekleştiğini” söyledikleri toparlanmanın olumsuz etkilenmesi riskini getiriyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dış Ticaret Endeksleri Arttı

Dış ticarette, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat birim değeri yüzde 19,3, ithalat birim değeri yüzde 21,3 artarken,...

Kapat