ABD’de Belirsizlik Sürüyor

ABD’nin borç krizine çözüm bulabilmek   için çok az bir süre kalmasına rağmen bu konuda Kongre’de yaşanan çıkmaz,   tarafların birbirlerinin geliştirdikleri planlara yönelik sert eleştirilerini devam ettirmesi, Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner’ın sunduğu çözüm planına dair Meclis’te bugün yapılması planlanan oylamanın   ertelenmesi ve dahası, plana parti içindeki muhafazakarların gösterdiği tepkiler yüzünden iyice derinleşti.
 

Boehner’ın planının aslında bugün Temsilciler Meclisi’nde oya sunulması   planlanıyordu, ancak Kongre’deki Bütçe Ofisi’nin, planın, harcamaları ve bütçe   açığını telaffuz edilen miktar kadar düşürmeyeceği yönünde tespitte bulunması   üzerine planı yeniden düzenlemeye dönük çalışmalar başladı ve oylama da en erken   perşembe gününe ertelendi.
 

Plan, soruna kısa vadeli bir çözümü içermesi nedeniyle zaten ABD Başkanı   Barack Obama’nın veto tehdidiyle karşı karşıyaydı, üstelik Demokrat çoğunluklu   Senato’dan da geçmesine pek ihtimal verilmiyordu. Bunun yanında, Kongre’deki   Cumhuriyetçiler arasındaki aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketine yakın bazı   isimler, planı ülkenin çoğalan bütçe açığının üzerine yeterince gitmemekle   eleştirerek, plana karşı oy kullanacaklarını açıkladı.
  

Reuters haber ajansı, plana ilişkin oylamanın ertelenmesinin, federal   hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi için son tarih 2 Ağustos’a kadar   soruna çözüm bulmak amacıyla Kongre’de yürütülen müzakerelerin de son dakikaya   kadar süreceği anlamına geldiği yorumunu yaptı.

 
Birçok çevrenin, ABD’nin tarihinde ilk kez temerrüde düşmesini önleme   çabasında hala son dakikada bir anlaşmaya varılacağı beklentisinde olduğu   kaydedilen haberde, ancak partiler arasındaki sert çekişmelerin devam etmesi ve   bütçe açığının uzun vadeli şekilde azaltılması yönünde siyasi uzlaşının   yoksunluğunun, ABD’nin kredi notunda eşi görülmemiş bir düşüşe gidilmesi   ihtimalini giderek artırdığına işaret edildi.
 

Habere göre, Boehner, beklenen uzlaşıyı sağlayabilmek için Senato’daki   Demokrat Çoğunluk lideri Harry Reid ile temasta kalmayı sürdürüyor, ancak   yetkililer, Boehner’ın planının Temsilciler Meclisi’nde geçmesi ya reddedilmesine   kadar ciddi görüşmelerin yeniden başlamasını beklemediklerini belirtti.
  

Bununla birlikte, tarafların birbirlerine yönelik suçlamaları ve sorunun   çözülememesinin ABD ekonomisine getireceği zararlara dair kaygılara rağmen, bazı   iyimser mesajlar de gelmeye devam ediyor. Beyaz Saray üst düzey danışmanı David   Plouffe, Boehner ve Reid’in sunduğu rakip planlar arasında aslında çok sayıda   benzerlikler de bulunduğunu ve dolayısıyla bu iki plandan bazı ortak zeminlerin   yaratabileceğini söyledi.

  
Her iki partiden bazı Kongre üyeleri de, uzlaşının hala mümkün olduğu   yönünde mesajlar verdi.

 
Öte yandan, Reuters’ın haberinde, krize çözüm bulma konusunda   Washington’da yaşanan çıkmazın yatırımcılar üzerinde de etkisinin hissedilmeye   başladığına işaret edilirken, borç krizine çözüm bulunmamasının yaratabileceği   tehlikeler konusunda ABD’ye yönelik uyarılarda bulunan uluslararası kuruluşlara   ABD Ticaret Odası da katıldı. Ticaret Odası, Temsilciler Meclisi üyelerine mektup   göndererek, “Kongre’nin harekete geçme zamanı artık geldi” mesajını verdi.
 

Bunun yanında, kuruluşlar ve uzmanlardan sonra, sıradan Amerikalıların da   borç çıkmazının yol açabileceği tehlikeleri idrak etmeye başladığına dair   işaretler mevcut. Reuters/Ipsos tarafından düzenlenen ankette, Amerikalıların   büyük çoğunluğunun borç krizinden endişe duyduğu ve yüzde 56′sının, Obama’nın   desteklediği, Cumhuriyetçilerin ise karşı çıktığı vergi artışları ve hükümet programlarına dair kesintilerden oluşan kombinasyona destek verdiğinin tespit   edildiği belirtildi.
 

Öte yandan Amerikan halkının da, Başkan Obama’nın dünkü açıklamasında, kendilerinden çözüm için Kongre’ye baskı yapmaları çağrısına uyduğu görülüyor.
 

CNN’in haberine göre, ülkenin dört bir yanından Amerikalılar, Obama’nın çağrısının ardından Kongre üyelerini telefon yağmuruna tuttu. Halkın aşırı ilgisi nedeniyle, Kongre üyelerinin telefonlarının kitlendiği, aralarında Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner’ın da olduğu bazılarının internet sitelerinin çöktüğü   bildirildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Türkiye; Nereye?

‘Kriz’ sözcüğünü bugünlerde yine çok duymaya başladık. ‘Kriz’ denildiğinde ne kastedildiği üzerinde durmak gerekiyor; bol miktarda kavram kargaşası var. Kriz...

Kapat