ABD’de Araç Satışları Geriledi

Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD’de yıla güçlü bir  başlangıç yapan araç satışları, Mayıs ayında beklenmedik şekilde  yavaşladı. Bu yavaşlamada, tüketicilerin Japon araçlarında bir kıtlık yaşanacağı endişeleri ve otomobil üreticileri ile bayilerinin  uyguladıkları yüksek fiyatları etkili oldu.

 
WSJ’nin piyasa araştırma şirketi TrueCar.com’un verilerine  dayandırdığı haberine göre ABD’de otomobil ve hafif kamyon satışlarının  Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düşüşle 1 milyon  sevviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, araç satışlarının ilk 4 ayda gösterdikleri yüzde 20 artıştan büyük bir geri dönüşü temsil  ediyor.
 

Toyota, Honda ve Nissan’ın satışlarında Mayıs ayında büyük  düşüşler yaşandığı tahmin ediliyor.
 

TrueCar.com, ABD’de araç satışlarının Mayıs ayında 12 aylık  sada mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle 11.85 milyon adet olacağını tahmin ederken, Nisan ayında 12 aylık satışların 13.2  milyona ulaştığını hatırlattı.
 

Başka bir piyasa araştırma şirketi, Edmunds.com ise Mayıs  ayında 12 aylık satışların 12.2 milyon olduğui tahmininde bulundu

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: BDDK Dışarıda mı Kaldı?

Ankara’da Merkez ile faizlerin düşmesinin ‘politik keyfini’ sürdüren hükümet dışında bu politikadaki hataları görmeyen kalmadı.   BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’in...

Kapat