AB Zirvesinden İlk Kararlar Geliyor

 

AB liderler zirvesinin ilk sahnesi son erdi.  27 ülkenin katıldığı ilk bölümde bankaların sermayelendirilmesi ile ilgili kararlar alındı ve bir deklarasyonla kamuya açıklandı.  Şimdi Euro kullanan 17 ülkenin liderleri gündemde kalan diğer 2 madde için kapalı oturuma başladı.

 

Tüm AB liderlerinin katıldığı zirvenin ilk bölümünde, bankaların durumu tartışıldı.  Bankaların geçici olarak Birinci Sınıf sermaye oranlarını %9’a çıkartmaları karara bağlandı.  Bankalara 30 Haziran 2012 tarihine kadar sermaye bulmaları için süre verildi.  Bankalar ek sermayeyi borsalardan veya özel yatırımcılardan alacak. Eğer bu kaynaklara ulaşamazlarsa, devletden yardım alacaklar.  En son çare olarak EFSF’nin desteğine başvurulacak.

 

Bu arada,  Kurtarma Fonu EFSF’nin 4-5 misli kaldıraçlandırılarak 1 trilyon Euro’dan fazla cephane ile tahvil piyasalrına müdahele etme yetkisi tanınacağı söylentileri de dolaşıyor.  Sarkozy  ve EFSF’nin başkanı Riegeling’in Çin’den EFSF’nı kuracağı bir fona yatırım yapması için katkı istedikleri de şu anda manşetlerde.

 

Wall Street zirveden çıkan  ilk kararı beğendi.  DJ30 TSI 22:30’da %1.52 yukarda. S&P5000 de %1.31 prim yapıyor. Euro/dolar ise 1.39’un üstünde.

 

Borsalar ve Euro’da primlerin kalıcı olması için zirvenin ikinci sahnesinde liderlerin Yunan tahvili tutanlara uygulanacak tenzilat oranında ve EFSF’nin kaynaklarının nasıl artırılacağı konusunda da uzlaşmaya varmaları lazım.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 27 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupalı liderler, küresel baskının getirdiği sorumluluk ile finansal krize karşı savaşmak için tahvil sahiplerini Yunanistan'ın borcundan kaynaklanan yüzde...

Kapat