AB Zirvesinde Son Gelişmeler

AB Zirvesinde Son Gelişmeler

 

TSI 12:00’de Maliye Bakanları zirvesi sonlanırken, hükümet başkanları toplanıyor.  Henüz resmi bir açıklama yok, ancak zirve öncesi Alman Başbakanı Merkel’in “Çarşamba’ya kadar kesin çözüm bulunacak” vaadi var. İsveçli yetkililer ve AB Komisyonu Başkanı Barroso’dan gelen açıklamalar  da cesaret verici.

 

Kulislerden sızan bilgilere göre Yunan tahvilleri tutanların en az %50 tenzilata zorlanması kesinleşti.  Kesin olmayan bilgilere göre ise Avrupa bankalarına en az 100 milyar Euro sermaye eklenecek.  Yöntemler ve bankalara verilecek süre üstünde hala pazarlık ediliyor.  Bankalar hem %50 tenzilata hem de ek sermaye bulmaya direniyor. İtalyan Vittori Grilli bu çözümü bankalara kabul ettirmek için başmüzakereci atandı.  Grilli, finans konularında çok saygın bir AB bürokratı.

 

En çetin konu olan AB Kurtarma Fonu EFSF’nin kaynaklarının artırılması faslında ise somut gelişme yok.  Fakat kurumun tahvil ihraç edecek İtalya ve İspanya gibi çok borçlu ülkelere veya alacaklılarına zararın %20’si kadar sigorta sağlaması üstünde çok konuşuluyor.  Ayrıca IMF de Çin, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerin paylarını satın alacağı bir fon kurarak tahvil piyasasına destek verebilir.

 

Pazar akşamı da resmi bir açıklama beklenmiyor.  Merkel çözümleri önce milletvekillerine danışmak zorunda.  Kesin kararlar Çarşamba günü yapılacak ikinci bir hükümet başkanları zirvesinin ardından açıklanacak.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 24 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Bank of America Merrill Lynch´e göre ABD´nin AAA kredi notunun, bütçe açıklarına yönelik endişelerle bu yılsonuna kadar bir başka kredi...

Kapat