AB Zirvesin’den Karar Çıkmadı

 

 

TSI 04:00- Yorgun AB liderleri Çarşamba akşamına kadar sürecek pazarlık maratonunun ikinci ayağına başlamadan önce dinlenmeye çekildi.  Beklendiği gibi tüm Pazar günü boyunca süren liderler zirvesinden ortak deklarasyon çıkmadı.  Liderlerden gelen açıklamalar ve kulisler bankalara 100-110 milyar Euro civarında sermaye eklenmesi dışında hiç bir konuda henüz uzlaşma sağlamadığını gösteriyor.

 

Yunan tahvili tutanların anaparadan en az %50 indirime zorlanacağı düşünülüyor ama tüm Avrupa bankalarından çok yoğun tepki var. En önemli konu olan AB Kurtarma Fonu EFSF’ye borç alma imkanı yaratılması da karara bağlanamadı.  EFSF’nin banka lisansı alarak borçlanması ve AMB’dan borç alması teklifleri Alman vetosu ile geri çevrildi.  Halen masada iki öneri kaldı.  Birincisi EFSF’nin İtalya ve İspanya gibi yüksek borçlu devletlerini ihraç edeceği  tahvillere %20-25 oranında sigorta sağlaması.  Yani, bu tahvilleri alanlar bu iki ülke  temerrüte düşerse, ana paradan oluşacak zararın %20-25’ni EFSF’den tahsil edecek.

 

EFSF’nin yanında, devreye  2013 yılında girecek kalıcı Kurtarma Fonu ESM’nin de 2012 ortalarında 500 milyar Euro sermaye ile hizmete girmesi mümkün olabilir.

 

Pazartesi üstünde çalışılacak bir son dakika teklifi daha ortaya çıktı:  EFSF’nin kaynaklarından bir kımıyla fon kurması.  Bu fonun katılım payları Çin, Brezilya, Güney Kore ve zengin Arap devletlerine satılacak.  Elde edilen kaynakla  EFSF tahvil pazarında piyasa yapıcılığı rolü üstlenecek.

 

Liderler önce ikili müzakereleri sürdürecek, Çarşamba günü ise yine toplanacak. Ortak deklarasyonun Çarşamba akşamı geç saatlerde yayınlanması bekleniyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 24 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Bank of America Merrill Lynch´e göre ABD´nin AAA kredi notunun, bütçe açıklarına yönelik endişelerle bu yılsonuna kadar bir başka kredi...

Kapat