AB: Zirve Bitti, Sorunlar Bitmedi

 

 

AB liderler zirvesinden beklenen Mali Uyum  Pakt’ı kararı çıktı.  Federal AB’ye ilk adım olarak nitelenen uzlaşmaya İngiltere muhalefet şerhi koydu.  Liderler, ayrıca milli merkez bankalarının IMF’ye 200 milyar Euro kredi açmasına, ve ikinci kurtarma fonu ESM’nin de 2012 Temmuz’unda 500 milyar Euro sermaye ile faaliyete geçmesine karar kıldılar.  Bütçe istikrarı hedefinden sapan ülkelere Brüksel cezayı kesecek.  Borsalar zirve sonuçlarını sevinçle karşılarken, SGMK tarafında satış vardı.

 

Euro’nun yolunu açan Maastricht Antlaşması’nın 20ci Yıldönümünde, AB liderleri bütçelerin Brüksel tarafından denetlenmesi ve Altın Kural’ın yasalaştırılmasında anlaşarak federal AB’ye doğru dev bir adım attı. İngiltere anlaşmaya katılmazken, Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi Euro üyesi olmayan ülkeler de meclislerine danışacak.  Finlandiya’nın ESM’nın karar mekanizmasına itirazları da devam ediyor.   Altın Kurul bizim de zamanında tartıştığımız, ama beninsemeyi reddettiğimiz Mali Kural’a benziyor.  Denk bütçe esaslarını daha sonra AB Komisyon’u belirleyecek.

 

Liderler ayrıca milli merkez bankalarının IMF’ye 200 milyar Euro kredi açmasını benimsedi.  Bu kredi, BRIC ve OPEC ülkelerinden geleceği umulan katkılarla birleştirilerek EFSF’nin kaynaklarının artırılmasında kullanılacak. Kalıcı Kurtarma fonu ESM 2012 Temmuz ayında devreye girerek bankaların yeniden sermayelendirilmesi ve çok borçlu ülkelerin borçlanmasına destek olacak. ESM’nin sermayesinin artırılması ise Mart’ta özel bir ikinci zirvede ele alınacak.

 

Liderler artık Yunanistan’ın kurtarma operasyonunda yapılana tenzilatlı borç swaplarından da geri adım attılar. Eğer ilerde başka çok borçlu ülkeleri de kurtarmak gerekirse, daha esnek olan IMF’nin özelw kreditörlere uyguladığı kurallarla yetinilecek.

 

Zirve sonuçları borsalarda büyük sevinç yarattı. Avrupa’da Stoxx500 %2.38, Wall Street’te ise DJ30 ve S&P500 sırası ile %1.59 ve %1.69 prim yaptı.  Ancak, sabit getirli menkul kıymetler (SGMK) tarafı çıkan sonucu hiç beğenmedi.  İtalyan ve İspanyol tahvillerinde yoğun satışlar AMB’nın alımlaır ile dengelenebildi.  Ekonomistler çıkan sonucun krizi bitirmeye yetmeyeceğini, bir noktada AMB’nın muhakkak devreye girerek para basması gerekeceğini vurguluyor.

 

Gelecek sene Euro-devletlerinin 1.2 trliyon Euro, bankaların ise 700 milyar Euro vadesi gelen borcu var.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bundesbank 150 Milyar Euroluk Fon Yaratacak

Brüksel liderler zirvesinde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel 150 milyar euro için Bundesbank’ın açık fonlar yaratacağını belirtti. Avrupa Merkez Bankası’nın...

Kapat