AB, Yunanistan’ın Kararlarından Memnun

AB Komisyonu’nun ekonomik ve parasal   işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, Yunanistan parlamentosunun yeni   tasarruf paketini onaylamasından memnun olduklarını bildirdi.          

 
Rehn, yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın, 130 milyar avroluk ikinci   kurtarma paketini alması karşılığında yeni tasarruf paketini kabul etmesini   ”ileri doğru atılmış çok önemli adım” olarak değerlendirdi.          

 
Yunanistan’ın hala ek 325 milyon avroluk tasarruf için ”yapıcı adımlar”   belirlemeye ihtiyacı olduğunu belirten Rehn, Yunan siyasetçilerin yeni tasarruf   paketine ”tam olarak sahip çıkmaları” ve 130 milyar avroluk ikinci kurtarma   paketi karşılığında AB’nin talep ettiği reformları tam olarak uygulaması   gerektiğine işaret etti.          

Yunan hükümetinin, Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının 15   Şubat’taki toplantısına kadar bu talepleri yerine getireceği konusunda iyimser   olduğunu ifade eden Rehn, AB’nin Yunan halkıyla dayanışmaya devam edeceğini ve   gelecekte ekonomik büyümesi sağlama almak için tasarruf önlemlerinin gerekli   olduğunu söyledi.          
  

Rehn, ”Yunan yetkililer ve siyasi güçler şimdi tasarruf paketine tam   olarak sahip çıkmalı ve ülkenin istikrarlı ekonomik büyümeyi sağlaması ve   istihdam yaratmak için ikinci kurtarma paketinin gereklerini tam olarak yerine   getirmeli” dedi.          
 

Yunanistan, borçlarını çevirebilmek için Uluslararası Para Fonu (IMF) ve   AB’den 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini garantiye almak istiyor.   Kreditörler ise kurtarma paketi kapsamında kredi vermeden önce Atina’nın tasarruf   önlemlerini ve kesintileri uygulaması gerektiğini belirtiyor.   
 

ALMANYA, YUNAN PARLAMENTOSUNUN ALDIĞI TASARRUF KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI                    
 

Alman hükümeti, Yunan parlamentosunun aldığı   tasarruf kararını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.          

 
Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bugün Berlin’de yaptığı   açıklamada, Yunan parlamentosunun aldığı kararı zorluğu nedeniyle özellikle   takdir ettiklerini belirterek, ”Bu kararlar Yunanlıların, büyük çaba harcanması   konusundaki iradesini göstermektedir” dedi.          

Yunanistan’daki tüm güçlerin reform yolunda ilerlemeye hazır olması   gerektiğini ifade eden Seibert, ”Yunan demokrasisinin bu kararların arkasında   olduğu varsayımından hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.          
 

Seibert, Yunanistan’a Avro Bölgesi çerçevesinde yardım etmek   istediklerini kaydederek, Başbakan Angela Merkel’in, ”Yunanistan’ın Avro   Bölgesi’nden dışarıya itilme çabalarına katılmayacağını” söyledi.          
 

Almanya Maliye Bakanlığının bir sözcüsü de Yunanistan’daki tüm   partilerin, parlamentonun aldığı kararları desteklemesi gerektiğini belirterek,   LAOS adlı sağcı partinin geçici hükümetten ayrılmasının ve tasarruf kararlarına   karşı çıkmasının ise avro ülkeleri maliye bakanlarının Çarşamba günü yapacağı   toplantıda ele alınacağını ifade etti.          

 

İkinci yardım paketini almadan önce Yunanistan’ın yerine getirmesi   gereken şartlar olduğuna işaret eden sözcü, bu ülkenin 2010 yılı Mayıs ayında   yapılan ilk yardım paketiyle ilgili bazı şartları da yerine getirmesi gerektiğini   söyledi.          

 
Yunan hükümetinin, bütçedeki bir açığı bu yıl içinde kapatmak için   harcamalarda 325 milyon avroluk bir kesintiye gidileceğini açıklaması gerektiğini   de ifade eden sözcü, Yunanistan’ın daha ne kadar borca dayanabileceği yönünde   yapılacak bir analizin de henüz gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.         

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Köprü ve Otoyollardan 60 Milyon Lira

Yılın ilk ayında köprü ve otoyollardan 26 milyon 378 bin 150 araç geçti. Köprü ve otoyolları kullanan bu araçlardan, 60...

Kapat