AB: Yunanistan İçin Kader Haftası

Bu hafta hoyunca AB’de yapılacak finans zirvelerinde yeni AMB Başkanı belli olacak.  İtalyan Mario Draghi’nin atanması beklenirken, ayrıca Portekiz için 80 milyar Euro kredi paketi de oylanacak.  Finler’in itirazlarını geri çekmesi ardından Portekiz’de problem yaşanması beklenmiyor.

Ama, Yunanistan’a kredide cidd sorunlar oluşuyor.  Öncelikle, Papandreu ile iyi dost olan ve AB liderleri arasındaki uzlaşmazlıklarda hakem rolu oynayan Strauss-Kahn’ın oyundan düşmesi telafi edilmesi zor bir kayıp olarak algılanıyor. 

Hafta sonunda Merkel’in koalisyon ortağı olan Free Democrats’ın içinde bir grubunun 2013 yılında kurulacak EMS adlı kalıcı kurtarma müessesine de veto kararı açıklaması, Mrekel’i daha da zor durumda bıraktı.

AB Komisyonu geçen sene Atina’nın bir kez daha söz verdiği bütçe açığı tavanı olan %7.5’u aşarak, %9 civarında açık ürittiğini saptadı.  Ek krediden önce Atina’nın yeni tedbirler alması şart.  Atina masaya 50 milyar Euro’luk bir tasarruf ve özelleştirme paketiyle geliyor, ama Yunanlılar daha fazla kemer sıkma istemiyor. Zaten, bütçe kesintileri de resesyon yaratıyor.

Eğer 48-60 milyar Euro arasında oluşması hedeflenen yeni kredi onaylanmazsa, bir opsiyon da tahvil vadelerinin gönüllü olarak uzatılması. Ancak bu durumdan ürken yatırımcı Yunan, hatta diğer PIIGS DİBS’de satışa geçebilir. Bir başka öneri ise geçici kurtarma fonu EFSF’nin piyasadan Yunan DİBS’i alarak Hazine’yi rahatlatması.

Sonunda, yatırımcılarda güven erozyonu bu sefer geri döndürelemeyecek kadar derin olabilir.  Sırada banka stress testi sonuçları ve Merkel’in 2013 yılından sonra kurtarılacak her ülkede pozisyonu olan banka ve fonlardan ana para feragatinde direnmesi, ek kredi verilse de Yunanistan, Portekiz ve İrlanda’da pozisyon almayı riskli kılıyor.  En kötüsü de, bu 3 ülkenin de resesyonda olması.  Euro’nun iyi günleri bitmiş olabilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Piyasalara Struss-Kahn Darbesi

Borsaların zaten bu haftaya gevşek bir açılış yapması bekleniyordu.  Cuma akşamı Wall Street’de belirginleşen kötümserliğin ardında yatan iki neden, yani...

Kapat