AB Yunan Kredisini Yine Onaylamadı

Pazar akşamı başlayıp Pazartesi erken saatlerde sona eren AB Finans Bakanları zirvesinden yine Yunanistan’a yeşil ışık çıkmadı.  Deklarasyonda, önce Atina hükümetinin gelecek hafta görüşülecek olan istikrar önlemlerini yürürlüğe koyması istendi.  Bazı kaynaklara göre, bakanlar ara çözüm olarak Atina’ya sadece Temmuz itfa ve faiz ödemelerini gerçekleştirmeye yetecek kadar, yani 6.5 milyar Euro kadar kredinin serbest bırakılmasını önerdi.  Yunan kredi paketi en erken Temmuz ayına kaldı.

Son anketlere göre Yunan seçmenin %47’si yeni istikrar tedbirlerine karşı tutum alırken ülkede gösteriler bir türlü yatışmıyor.  Parlamentoda tarihi güven oyu görüşmeleri başladı.  Muhalefet, derhal erken seçim ve bütçe kesintileri yerine ekonomiyi canlandıracak ek harcama kararları alınmasını istedi.  Papandreu’nun 5 milletvekili çoğunluğu ile Salı akşamı güven oyu alması bekleniyor, ama bir çok milletvekili çok kararsız.

Uzmanlar AB’nin Yunan krizini bir türlü çözememesinin diğer ülkelere de bulaşma yaratacağı korkusunu taşıyor. Tokyo’da öğle saatlerinde Euro/dolar 1.4306’dan 1.4260’â geriledi.  Traderler Euro’da yukarı doğru hareketlerde satış yapılmasını öneriyor.

Almanya’dan gelen haberlere göre, seçmen artık daha fazla yardım yapılmasını istemiyor, Merkel’in tercihi çok zor olacak.  AB liderleri hala gönüllü de olsa özel kreditörlerin vadesi gelen Yunan DİBS ve kredilerini yenileyerek yardım paketine katkıda bulunmasını istiyor, ama banka ve fonların Yunanistna’ın iflas edeceğini bile bile NİYE buna razı olacağını kimse izah edemiyor.  Bu arada, Moody’s bu hafta İtalya’nın kredi notunu aşağı revize edebilir.  Asya güne sakin ve alıcılı başladı.  Tokyo’da öğle saatinde Nikkei225 %0.34 yukarda.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Faiz (Cem Şengezer)

DİBS: 9.10 seviyesi geçilmekte zorlanabilir Faizde yükseliş eğilimi beklentimizi belirtmiştik. Olası direnç bölgesinin üst kısmı biraz aşılmış olsa da sonrasında...

Kapat